Jahody, červení bojovníci za štíhlu líniu

Ó šaty, utkané z jahodovej peny... spieva sa v legendárnej pesničke. Keďže pomaly, ale isto nastupuje sezóna jahôd, bolo by fajn, keby sme si niečo o tomto chutnom a populárnom ovocí povedali. Myslím, že nebudem preháňať, ak skonštatujem, že jahody vyhovujú a chutia väčšine ľudí. Osobne som ešte nestretla nikoho, kto by pri spomienke na jahody znechutene skrčil nos. Jahody sú rovnako ako čučoriedky silným antioxidantom. To je ich prvé plus. Okrem toho sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahujú vitamíny A, B, C a E, fosfor, meď, zinok, taktiež sa v nich nachádza vápnik, draslík a železo, plus kyselina listová. Na takého červeného drobca má jahoda celkom slušné zloženie, čo poviete?

Jahody a chudnutie

Jahody sú ideálnym ovocím na chudnutie, pretože obsahujú veľa vody, vlákniny a málo kalórií. Vláknina v jahodách Vás zasýti na dlhšiu dobu, urýchľuje trávenie, pohyb čriev a taktiež spomaľuje vstrebávanie sacharidov a tukov. Potešiť by Vás mohlo, že o jahodách je známe, že majú nízky glykemický index a preto sa radia k potravinám, ktoré sú vhodné pri snahe zhodiť pár kíl.

Mangán v jahodách

Vedeli ste, že jahody spomedzi u nás bežne rastúceho ovocia obsahujú najväčšie množstvo stopového prvku mangánu? Mangán je zodpovedný za prečistenie krvi, posilnenie kostného tkaniva, upokojuje nervy a má mimoriadne priaznivé účinky na vzhľad pokožky a vlasov. O tom, že jahody sú prírodné afrodiziakum asi ani nemusím hovoriť (žmurk).

Ako schudnúť s jahodami

Ak jahody zaradíte do svojho jedálnička, už čoskoro sa môžete tešiť na úbytok na váhe. Jahody majú veľmi nízku kalorickú hodnotu. 100 g jahôd má okolo 30 kalórií. Dúfam ale, že viete, že nie je jahoda, ako jahoda. Keď sa pozriete na rovnaké množstvo jahodovej Milky, tak zistíte, že 100 g má 570 kalórií. Ak teda budete mať v budúcnosti chuť na niečo jahodové, porozmýšľajte, čo sa Vám viac oplatí zjesť. Pretože 90% z plodu jahody tvorí voda, sú ideálnym ovocím na detoxikáciu. Zabraňujú zadržiavaniu vody v tele a viažu na seba toxíny v črevách, takže si konzumáciou jahôd efektívne prečistíte telo. Vitamín C v jahodách sa postará o to, aby ste spaľovali tuky ako diví. Už ste presvedčení o tom, že jahody sú skvelým pomocníkom pri chudnutí? Super! Nezabudnite však, že je dôležité, ako budete jahody jesť. Ak si každú jahodu pred zjedením namočíte do čokolády, alebo ich budete zapíjať veľkými dúškami šampanského potom sa môžete s chudnutím pomocou jahôd rozlúčiť.

100 g jahôd výživové hodnoty

Kalórie: 32
Tuky: 0,329g
Sacharidy: 7,697g
Proteíny: 0,658g