Smoothie diéta na chudnutie


Smoothies sú posledné roky veľmi obľúbeným pomocníkom pri chudnutí. Nielenže sú veľmi chutné, ale zasýtia Vás na dlhšiu dobu a okrem toho dostanete do tela potrebné živiny zo zeleniny a ovocia. Málokto je totiž tak disciplinovaný tak, aby zjedol každý deň misku rozličných druhov ovocia, ale keď zase sa pred Vás postaví pohár čerstvo namixovaného smoothie, asi by ste nepovedali nie :)Čo smoothie vlastne je?


Ak patríte k mladším ročníkom, určite viete, čo smoothie je, ale rátam s tým, že k tomuto článku sa môžu dostať aj ľudia, ktorý tento termín počujú po prvý raz. Smoothie pochádza z anglického výrazu smooth, pričom toto slovo znamená hladký. Čiže ide o nápoj, v ktorom máte rozmixované do hladka rozličné ingrediencie. A keď hovorím rozličné, naozaj myslím rozličné. Neexistuje žiaden základný a jediný recept na smoothie. Smoothie je skrátka nápoj, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázii. A verte, že pri smoothie sa kreativite medze nekladú. Smoothie sa môže skladať z rozličných druhov ovocia, zeleniny a byliniek. Smoothie môžete ochutiť medom, javorovým sirupom, čokoládou, karamelom, alebo arašidovým maslom. Konzistencia nápoja sa potom doladí buď vodou, alebo mliekom, bielym jogurtom, sójovým mliekom, kokosovým mliekom, alebo zmrzlinou. Do mixu sa často pridáva ľad, aby bol nápoj osviežujúci.

Smoothie diéta na chudnutie


Trocha histórie. Kde sa vzal, tu sa vzal a na svete bol smoothie


Smoothie začínajú byť v našich končinách populárne až teraz, ale v USA ich považujú za lahôdku už od 60. rokov 20. storočia. Vtedy ich totiž začali predávať zmrzlinári a obchody so zdravou výživou. V 90. rokoch sa tento nápoj rozšíril do celého sveta a od roku 2000 ich nájdete v mainstreamových kaviarňach pripravené a načapované vo fľaškách - už len vypiť.Čo potrebujete na prípravu smoothie?


  • Mixér
  • ovocie, alebo zeleninu
  • mlieko, alebo jogurt (alebo aj nie)
  • fantáziuAko som už spomínala vyššie, smoothies môžete pripraviť na milión rozličných spôsobov, záleží len na tom, čo Vám chutí. Príprava tohto lahodného nápoja je jednoduchá. Skrátka pokrájate všetky ingrediencie na malé kúsky, hodíte ich do mixéra a už len počkáte, kým sa vymixujú do hladka. Ak chcete smoothie využiť na chudnutie, potom je logické, že by ste sa mali vzdať všetkých sladkých sirupov, čokoládových, karamelových a podobne. Ak si chcete smoothie osladiť potom prichádza do úvahy trocha medu. Váš smoothie by mal byť tvorený z väčšej časti zeleninou, ovocím, poprípade trochou mlieka, alebo bieleho jogurtu. Ak chcete Váš smoothie mliečny, pamätajte, že by mal byť viac ovocný, zeleninový a len trochu mliečny. Ak máte v pohári viac mlieka, ako ovocia, potom ste si spravili milk shake a to je niečo iné :). Ak nechcete mať svoj smoothie mliečny, potom do neho pridajte trochu vody a ľadu. Takýto „nemliečny“ smoothie je pre účely chudnutia ešte vhodnejší.

Smoothie diéta na chudnutie
bostonmagazine.com


Ak sa Vám nechce vymýšľať žiadne originálne recepty na smoothie, potom sa nechajte inšpirovať na tomto blogu. Pravidelne budem pridávať chutné recepty na smoothies a aj ich kalorickú hodnotu. Aby ste si mohli pozrieť jednotlivé recepty, stačí kliknúť na značku smoothie.Kedy si máte smoothie dopriať?


Kedykoľvek Vám na neho príde chuť. Smoothie je skvelou náhradou desiaty, olovratu, alebo večere. Uvidíte, že pri pravidelnom pití smoothies sa zlepší Vaše zdravie, pokožka a aj vlasy budú vyzerať krajšie, schudnete a budete mať aj viacej energie.