1200 kalórií denne - tajomstvo štíhlej postavy odhalené

Chudnutie nie je až tak komplikované ako sa zdá. V podstate je to o matematike. Ak zapojíte trochu logiku, viete, že ak je energetický príjem nižší, ako výdaj, tak chudnete. A naopak, ak si doprajete viacej jedla, ktoré nestihnete spáliť, telo ho uloží do „špajze“ v podobe tuku na horšie časy. Ak sa chcete tej slaniny zbaviť, stačí si pamätať jednu zázračnú cifru – 1200.1200 kalórií a budete rýchlo chudnúť


Prečo je tých 1200 kalórií tak dôležitých? Áno, matematicky sme si vyjadrili, že čím menej energie prijmete, tým viac schudnete, ale nie je to tak celkom pravda. Alebo je, ale len do určitého bodu. A týmto bodom je práve 1200 kalórií. Je to spodná hranica denného príjmu bez toho, aby telo nehladovalo a nespomalil sa metabolizmus. Ak by ste išli pod túto hranicu v nádeji, že „ušetríte“ viac kalórií a teda aj viac schudnete, vyvediem Vás z omylu. Váš organizmus by sa hneď prepol do šetriaceho režimu a prijatá energia by sa začala ukladať vo forme tukových zásob a to hádam nechcete, však nie? V čom spočíva ten zázrak v podobe 1200 prijatých kalórií? Telo nehladuje, metabolizmus tým pádom nie je spomalený (dokonca si ho môžete zrýchliť, ak budete jesť v 3 hodinových intervaloch, ale stále dodržíte limit 1200 kalórií). Koľko by mal každý prijať denne kalórií záleží od jeho bazálneho metabolizmu (svoj bazálny metabolizmus si môžete vypočítať na rôznych kalkulačkách na internete). Ak je teda Váš bazálny metabolizmus napríklad 1800 kalórií a denne namiesto toho prijmete 1200 kalórií, potom budete v deficite 600 kalórií. Ak k tomu pridáte ešte nejakú fyzickú aktivitu napr. 400 kalórií, potom za deň spálite 1000 kalórií. Keď sa Vám takto bude dariť viac menej každý deň, potom za týždeň by ste mali byť ľahšia o jeden kilogram tuku, bez hladovania. Všímajte si, že som napísala jeden kilogram tuku, nie vody, nie svalov. Toto predstavuje zdravé chudnutie.1200 kalórií, nie je to málo?


V prvom rade, záleží na tom, koľko v súčasnosti vážite a či ste muž, alebo žena. Pod túto hranicu však rozhodne nechoďte! 1200 kalórií je číslo vhodné pre ženu s pár kilami navyše, nie ak trpíte morbídnou obezitou. 1800 kalórií by malo byť orientačné číslo pre mužov. V každom prípade sa spýtajte na finálne číslo svojho lekára, ktorý Vám bude vedieť presne povedať, čo je Vaša spodná hranica denného energetického príjmu, pri ktorej neohrozíte svoje zdravie.

1200 kalórií denne - tajomstvo štíhlej postavy odhalené
news.com.au


Pch, z 1200 kalórií sa nenajem!


Ale najete. Možno sa budete čudovať, ale aj v takomto rozsahu sa dá vytvoriť naozaj pestrý jedálniček. Hlavne dbajte na dostatok kvalitných bielkovín (ryby, hydina), tukov v podobe olivového, alebo kokosového oleja v kombinácii so zeleninou a ovocím a uvidíte, že to pôjde.Pri chudnutí majte hlavne na pamäti svoje zdravie a aj v tomto prípade platí staré známe a rokmi overené – pomaly ďalej zájdeš. Strata nadbytočného tuku pol kila, až kilogram týždenne je až-až, aj keď sa Vám to teraz nezdá.