Grapefruitová diéta

V 80. rokoch bol populárny Flashdance, trvalá na vlasoch a grapefruitová diéta. Spočívala v konzumácii hlavne grapefruitov, ktoré mali za úlohu naštartovať lenivý metabolizmus, čiernu kávu, nejaké tie bielkoviny v podobe vajíčok na tvrdo a ešte krajec suchého chleba. Spočítané, zrátané, celodenný príjem pri tejto diéte nemohol presiahnuť 800 kalórií. Čo je žalostne málo. Odborníci na výživu nad takýmto zložením stravy dodnes zalamujú ruky. Avšak grapefruitová diéta nemusí byť taká drastická a naozaj môžete pri nej schudnúť. Dobrá správa, nebudete vôbec hladovať.
Grapefruitová diéta
Zdroj: peoplespharmacy.com

Prečo diéta a prečo grapefruitová?

Diéta preto, lebo síce hladovať nebudete, ale pokúste sa vynechať nezdravé a umelo spracované jedlá. Že akú sú to? Jednoducho tie, ktoré sú viac umelé, ako prírodné. Postupujte podľa jednoduchého vzorca. Máte chuť na banán? Nájdete ho v prírode? Áno. A čo tak plechovka Fanty? No tú na stromoch rásť pravdepodobne nenájdete, takže sa jej skúste vzdať. Jedine, že by ste našli na potulkách lesom Fantovník :) Myslím, že princíp, ako si máte vyberať jedlo je Vám jasný. Ak máte chuť na mäso, pokojne si ho dajte, ale vyhnite sa paštéke, párkam, skrátka všetkému, čo bolo umelo spracované. Čím jednoduchšie jedlá budete jesť, tým viac schudnete a zlepšíte si trávenie. Uvidíte. Počas grapefruitovej diéty teda môžete jesť všetko z prírodných zdrojov. Len si k tomu pridajte ešte grapefruity a grapefruitovú šťavu.
Grapefruitová diéta
Zdroj: villasdelreycr.com

Najnovšie štúdie ukázali, že ľudia, ktorí jedli denne grapefruity boli výkonnejší a zároveň cvičili viac. Pokusnú vzorku rozdelili na tri skupiny. Prvá jedla polovičku grapefruitu s každým väčším jedlom (3x denne). Druhá skupina pila grapefruitovú šťavu pred každým väčším jedlom (tiež 3x denne). Tretia skupina nevyfasovala žiadne grapefruity, ani šťavu. Po 12 týždňoch členovia prvej skupiny schudli v priemere 1,6 kg. Druhá skupina vďaka grapefruitovej šťave schudla v priemere 1,5 kg. Tretia skupina schudla v priemere len 0,2 kg.

Úbytok váhy nie je jediným pozitívom, ktoré pravidelné jedenie grapefruitov prinieslo. Bola dokázaná u prvej a druhej skupiny znížená hladina inzulínu, hormónu, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi a metabolizmus tukov. Ak inzulín funguje ako má, potom sa znižuje riziko porážky, alebo ochorenia na cukrovku. Ak chcete schudnúť s grapefruitovou diétou čo najviac, potom nehladujte, rozhodne nechoďte s denným príjmom pod 1200 kalórií. Skrátka doprajte si pestrú stravu skombinovanú s grapefruitmi a nechajte tieto citrusy chudnúť za Vás :)