7 krokov k zdravému detoxu

Po zimných mesiacoch sa každý cíti skvecnutý, bez energie a života. Všetci máme chuť na nový štart, začiatok. Ak chcete začať odznova a zdravšie, prečítajte si týchto 7 jednoduchých tipov, ktoré Vám dobijú baterky. Upraví sa Vám trávenie, zvýši sa energia a celkovo sa budete cítiť oveľa lepšie. Lebo žiť zdravo, to nie je žiadna veda.

 1. Začnite každý deň s pohárom vody so šťavou z citróna.

  Čerstvo vytlačená citrónová šťava vo vode pomôže spláchnuť toxíny nahromadené v črevách a zároveň doplníte telu vodu po nočnom odpočinku, kedy ju čerpalo len zo zásob.
 2. Každý deň si doprajte 10 minút, počas ktorých budete hlboko dýchať

  Dýchame všetci, to je jasné. Ale len málokto z nás venuje dýchaniu pozornosť. Hlboké nádychy a výdychy pomáhajú efektívnejšie okysličiť našu krv a zlepšuje sa tak činnosť všetkých orgánov.
 3. Vyhnite sa umelým jedlám

  V tomto prípade existujú dve zásady. Ak si kupujete v obchode niečo zabalené, pozrite sa na zloženie. Ak sa medzi prísadami nachádza niečo, čo neviete vysloviť, potom to nekupujte. Druhá zásada je sa pozrieť na dátum expirácie. Ak konzerva, ktorú máte práve v rukách je schopná Vás prežiť, potom zdravý rozum našepkáva, že by ste ju tiež nemali jesť. Všetky takéto potraviny sú chudobné na vitamíny, minerály a všetky látky, ktoré naše telo potrebuje. Namiesto toho sú plné konzervantov, umelých príchutí, cukrov, tukov a solí. Ak máte neprekonateľnú chuť na koláč, neutekajte hneď do obchodu si kúpiť hotový. Spravte to, čo robila Vaša babička. Vyhrňte si rukávy a upečte si ho vlastnoručne. Takto máte plnú kontrolu nad tým, čo zjete.
 4. Dajte si pauzu na kávu. Alebo si dajte kávovú pauzu?

  Káva je zdravá. Ale všetkého veľa škodí. Ak pijete viac ako 4 kávy denne, potom jej pijete priveľa. Samozrejme, záleží aj na tom, akú kávu pijete a ako sa Vaše espresso pripravovalo. Čím viac kávy pijete, tým viac nepriaznivo ovplyvňujete v dlhodobom merítku Váš metabolizmus a krvný tlak. Ak nedokážete sa vzdať svojej rannej kávičky, nikto Vás do toho samozrejme nenúti. Rozhodne ju však nepite na lačno. Káva na prázdny žalúdok, to je jedna veľká katastrofa. Ja osobne tiež patrím k veľkým kávovým nadšencom, preto Vás nebudem prehovárať, aby ste sa kávy vzdali. Ale skúste postupne znižovať svoju dennú dávku. Napríklad namiesto piatich káv denne vypiť len tri a dve nahraďte bylinkovými čajmi. A hlavne nepochlipkávajte kávu 2 hodiny pri počítači, keď telefonujete a odpisujete na emaily. Svoju kávu si vychutnajte. Vezmite si príklad z Talianov. Videli ste už nejakého ráno zúrivo vykrikovať do telefónu a popritom piť espresso? Lebo ja nie...
 5. Polovička taniera by mala vždy patriť buď zelenine, alebo ovociu

  Hneď ako sa vzdáte umelo spracovaných jedál, zistíte, že sa Vám na tanieri uvoľnilo akosi podozrivo veľa miesta. To nič. Túto „dieru“ bez problémov zaplňte zeleninou, alebo ovocím. Získate tak pre seba ideálny zdroj vlákniny, vitamínov a minerálov a Vaše telo sa Vám za to odmení kopcom energie, bezchybným zdravím a ešte aj úbytkom na váhe.
  7 krokov k zdravému detoxu
  Zdroj: rawfreedom.co.uk

 6. Nájdite si spoľahlivý zdroj organického mäsa a hydiny

  Ak to urobíte, nebudete sa zbytočne vystavovať účinkom antibiotík a rôznych chemikálií, ktoré sa bežne používajú pri produkcii mäsa. Organické mäso a hydina sú perfektným zdrojom zdravých bielkovín, ktoré náš organizmus potrebuje na budovanie a udržiavanie svalov a tkanív. Takéto mäso je síce drahšie, ale uvidíte, že v štruktúre a hlavne v chuti je obrovský rozdiel. A jesť kura, čo chutí ako kura je na nezaplatenie...
 7. Zahrajte sa na abstinentov

  Alkohol je bohatý zdroj prázdnych kalórií. To vie asi každý. Napriek tomu mnohí z nás si ho nevedia odoprieť a každý piatok a sobotu večer si vyhodia z kopýtka. Slušne povedané. Ak to s konzumáciou alkoholu preháňate, poškodzujete si tkanivo v pečeni a aj mozgové bunky. Ak sa alkoholu vôbec neviete vzdať, potom ho aspoň obmedzte. A hlavne ako pri káve, uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Dobré vínko raz za týždeň je naopak zdraviu prospešné.

  Tak čo? Vyskúšate uviesť tieto tipy do svojho života aj Vy?