Chudnutie v spánku - výmysel, či realita?

Chudnutie v spánku, to znie ako názov nejakého bestselleru z budúcnosti, nie? No, nie. Chudnutie v spánku je naozaj možné. Stačí len vedieť, ako na to. Myslím, že nikoho neprekvapí, ak tu povieme, že bolo vedecky dokázané, že spánok priaznivo prospieva na zbavovanie sa nadbytočných kilogramov. Je to zvláštne, ale štatisticky ľudia, čo spia v priemere okolo 5 hodín sú častejšie tuční, ako tí ktorí spia denne okolo 8 hodín. Spánok nielenže pomáha udržovať dlhodobo optimálnu váhu, ale môžeme počas neho aj chudnúť. Stačí len vedieť ako na to.

Spite osem hodín a zobudíte sa chudší

Základom je strava a to, aby Vaše telo malo počas dňa dostatok paliva. Hladovaním neschudnete. To je prvé pravidlo, ktoré musíte pochopiť. Preto sa stravujte tak, aby Váš organizmus mal dostatok energie a výživy, ale nie prebytok. Samozrejme, treba aj uvážiť, čo je kedy najlepšie skonzumovať. V dopoludňajších hodinách by ste mali do seba dostať nejaké tie zdravé sacharidy v podobe tmavého chleba, ovsených vločiek a poprípade na desiatu nejaké ovocie. Na obed a večer by to mali byť len bielkovinové jedlá, čiže napríklad pstruh, alebo kuracie prsia so zeleninovým šalátom. Medzi jedlami by ste mali piť len nesladený čaj, alebo čistú vodu. A opäť pripomínam, nehladovať. Ak sa cítite byť hladní telo sa takmer okamžite prepne do šetriaceho režimu, kedy sa metabolizmus spomalí a tuky sa nespaľujú, ale práve naopak, ukladajú. Ako zabezpečiť, aby ste sa v noci neprehadzovali od hladu na posteli a nesnívali o krémešoch? Jednoducho, dajte si pred spaním lyžičku kvalitného medu. Vysvetlenie na čo je to dobré som už napísala v tomto článku o chudnutí pomocou medu.
Chudnutie v spánku - výmysel, či realita?

Celé chudnutie počas spánku je o hormónoch

Aj keď sa to možno nezdá, chudnutie do veľkej miery ovplyvňuje hladina hormónov v našom organizme. Poznáte to aj Vy? Zle sa vyspíte a na druhý deň šrotujete všetko, čo Vám príde do cesty ako záhradná kosačka. To všetko kvôli dvom hormónom – leptín a ghrelín sa volajú, aby som bola presná. Konkrétne tieto dva hormóny majú na svedomí pocit hladu a pocit sýtosti. Ak sme najedení málo, alebo príliš, upozornia nás na to. Ich bezproblémové fungovanie zabezpečí ale len kvalitný spánok. Keď nie sme dostatočne oddýchnutí, potom sa zníži hladina leptínu a naopak zvýši sa hladina ghrelínu, ktorý je zodpovedný za apetít. Preto, ak málo spíme, zjedli by sme aj hrable, ak by boli poliate čokoládou. Z toho vyplýva, viac spite, nebuďte hladní a budete chudnúť. Celkom ľahko splniteľná úloha, čo poviete? :)