Drunkorexia - nebezpečný trend v chudnutí

Stalo sa to asi každému z nás (pozn. ak máte viac ako 18 rokov (aj keď ilúzie o teenageroch si autorka tohto článku nerobí)). Celý deň nebol čas vložiť do úst nič „poriadne“ a akosi ste celú pracovnú dobu, alebo blok prednášok v škole prežili len na jablku a jednom banáne. Potom ste večer skočili na pár drinkov s kamarátmi a v lepšom prípade ste sa extrémne rýchlo dostali do nálady. V tom horšom sa to končilo bezvedomím.

Drunkorexia – diéta mladých?

Slovo drunkorexia vzniklo spojením anorexie a anglického výrazu pre opitého človeka, čiže ´drunk´. Pri drunkorexii ide o to, že človek celý deň hladuje a „ušetrené“ kalórie minie na konzumáciu alkoholu. Tento chorý trend je mimoriadne obľúbený medzi americkými študentkami, ktoré ho vlastne odštartovali.

Nejem, aby som mohla piť a pijem, aby som nejedla

Drunkorexia sa delí na dve skupiny. Prvú tvoria ľudia, ktorí sa opíjajú, aby sa zbytočne neprejedali a nemysleli len na jedlo. Druhú skupinu zase reprezentujú ľudia, ktorí nejedia, aby si večer mohli s priateľmi vypiť. Je známe, že alkohol v sebe obsahuje množstvo prázdnych kalórií a keď chcete ísť na párty a odmietate tam byť nasucho, potom sa vzdanie obeda a aj večere v prospech pár drinkov zdá ako logický krok. Možno je tak logický pre človeka s jednou mozgovou bunkou. Mladí ľudia a najmä dievčatá si však tento zvrátený životný štýl nevedia vynachváliť, lebo podľa nich nepriberú a okrem toho ušetria za alkohol, lebo sa rýchlejšie opijú, keď ich telo hladuje.
Drunkorexia - nebezpečný trend v chudnutí

Drunkorexia? Znie to ako vymyslená choroba

Divili by ste sa, koľko mladých ľudí tomuto trendu prepadlo. Výskumníci z University of Missouri zistili, že až alarmujúcich 16% ľudí zo skúmanej vzorky sa priznalo, že si šetria kalórie na úkor normálnej výživy, aby večer mohli vypiť viac alkoholu. Ak sa Vám niečo také stane raz, dvakrát, môže ísť o náhodu, alebo nerozvážnosť, ale ani neviete ako a dostanete sa do bludného kruhu a stane sa z Vás drunkoretik. Z medzi drunkorexiou, anorexiou a alkoholizmom je veľmi tenká hranica a ľahko môžete skĺznuť do jedného, alebo druhého ochorenia. Plus ľudia trpiaci drunkorexiou strácajú schopnosť racionálneho rozhodovania, zhoršuje sa im krátkodobá, aj dlhodobá pamäť, nehovoriac o tom, že telo je ochudobnené o potrebné živiny z pestrej stravy.

Ak ste v tomto opise spoznali niekoho zo svojich blízkych, alebo kamarátov, okamžite ho upozornite na fatálne následky, ktoré drunkorexia na organizmus a psychiku má. Opíjanie sa nie je ekvivalent zábavy, aj keď to množstvo mladých ľudí tak vníma.