Orbitrek/eliptický trenažér a chudnutie

V honbe za zhodenými kilami a vysnívanou postavou sme ochotní urobiť takpovediac čokoľvek. Aj cvičiť celé hodiny na eliptickom trenažéri, alebo ľudovo povedané – orbitreku.


Dá sa vôbec na orbitreku schudnúť?


Jednoducho povedané, áno. Orbitrek, alebo cvičenie na eliptickom trenažéri patrí k najúčinnejším aeróbnym aktivitám, ktoré Vám môžu pomôcť sa dopracovať na ideálnu váhu, ak ich využívate pravidelne. Orbitrek skvele spaľuje energiu prijatú z jedla a precvičíte si pri ňom ruky, nohy, chrbát a aj zadok.



Máte problémy s kĺbami? Orbitrek ich zaťaží neporovnateľne menej, ako behanie


Eliptický trenažér bol navrhnutý tak, aby simuloval pohyb, ktorý telo vykonáva pri behaní, avšak bez otrasov, ktoré kĺby nesmierne zaťažujú. Ak patríte do tej skupiny, ktorá vŕzga ako zle namazané pánty pri každom pohybe, potom orbitrek bude pre Vaše kardio cvičenie ako stvorený.



Orbitrek spevňuje slabé svaly


Bola vykonaná štúdia, ktorá skúmala vzorce správania harmstringov (zadný stehenný sval) a kvadricepsov pri chôdzi po zemi, chôdzi na bežiacom páse, pri bicyklovaní na stacionárnom bicykli a pri cvičení na eliptickom trenažéri a zistilo sa, že zo všetkých vyššie menovaných aktivít tieto svalové skupiny najviac formuje práve orbitrek.



Vyformuje Vám notoricky slabé svaly


Špeciálny elipsovitý pohyb Vám bude pri cvičení formovať zadok, boky a svaly na nohách, bez toho, aby ste vyzerali ako kulturista.

Orbitrek/eliptický trenažér a chudnutie
Zdroj: smoothfitness.com


S eliptickým trenažérom maximalizujete svoje tréningové úsilie a zlepšíte si vďaka endorfínom náladu :)


Máte za sebou sériu brušákov a posilňovacích cvikov na celé telo? Dajte si ešte 20 minút na orbitreku a budete mať zo seba tak dobrý pocit, že budete mať chuť hneď niekoho objať.



Naraz precvičujete aj hornú, aj dolnú polovicu tela


To sa o stacionárnom bicykli, alebo o bežiacom páse povedať veľmi nedá. Skúste si každý deň do svojho cvičebného programu zaradiť aj orbitrek a po mesiaci budete veľmi príjemne prekvapení, keď sa postavíte na váhu :)



Ako spáliť s orbitrekom čo najviac kalórií?


Ak chcete vyťažiť zo svojho cvičenia na eliptickom trenažéri úplné maximum, potom by som odporučila intervalový tréning vo vysokej intenzite. Pozor, nasledovné cvičenie nie je pre padavky, alebo pre začiatočníkov!

  • zahrejte si svalstvo s veľmi miernym tempom počas piatich minút
  • 5x vystriedajte 30 sekundové intenzívne šľapanie (najrýchlejšie, ako dokážete) so 60 sekundovým oddychovým šľapaním (kedy naberáte sily)
  • Zlezte z orbitreku a minútu skáčte na mieste. Ak sa Vaše kĺby na to necítia, jednoducho boxujte do vzduchu, alebo vykopávajte, stále sa hýbte.
  • Opäť 5x vystriedajte 30 sekundové intenzívne šľapanie so 60 sekundovým oddychovým šľapaním
  • Znova zlezte z orbitreku a robte jednu minútu drepy
  • Teraz 5x vystriedajte 2 minútové intenzívne šľapanie so 1 minútovým oddychovým šľapaním
  • Hop dole z orbitreku a dajte si minútu klikov
  • Cvičenie ukončite 5 minútami oddychového pedálovania v miernom tempe na eliptickom trenažéri.
  • Teraz môžete odpadnúť :)




Orbitrek (eliptický trenažér) spálené kalórie



Ak intenzívny intervalový tréning nie je nič pre Vás a radi si na orbitreku zašľapete v strednej intenzite potom iste chcete vedieť, koľko kalórii pri takomto cvičení spálite. Ak si chcete vyrátať koľko spálite na orbitreku pri Vašej váhe, použite tento vzorec:

(0,11 x Vaša váha v kg) x počet minút cvičenia na orbitreku



Príklad:

(0,11 x 65kg) x 60 minút = 429



65 kg vážiaci človek spáli za hodinu na orbitreku 429 kalórií pri priemernej námahe (t.j. nešľape ani príliš rýchlo, ani príliš pomaly)