Preháňadlá na chudnutie - cesta k štíhlej postave?

Keď sa púšťate do chudnutia, na internete nájdete množstvo užitočných, ale aj kopec šialených a na hlavu postavených rád. Viete ako sa hovorí, netreba veriť všetkému, čo čítate. Nedávno som natrafila na „zaručený“ tip na chudnutie – vraj môžete zjesť čo chcete, ale keď si po jedle hneď „šupnete“ preháňadlo, nemusíte mať obavy, že priberiete. Práve naopak! Dokonca schudnete! Bizardná predstava, ja viem. Ale existuje kopec ľudí, čo jej verí.

Nepreháňajte to s preháňadlami

Každý vie, že benzín slúži ako pohonná hmota do auta. Vypili by ste však benzín napriek tejto vedomosti len tak, na uhasenie smädu? Jasné, že nie. Veď to nie je jeho účel. Prečo si potom nemalé percento chudnúcich myslí, že preháňadlo slúži na chudnutie, aj keď jeho účinok je už z názvu nad slnko jasnejší? To netuším. Ak ste presvedčení o tom, že preháňadlo Vám pomôže schudnúť, potom asi netušíte, že Vám tento návyk môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Laxatíva totiž fungujú na princípe stimulovania svalov hrubého čreva a tak prichádza k vyprázdneniu. Jedinec potom nadobudne falošný pocit, že je akýsi ľahší. No to hej, ale tento pocit vydrží len do prvého obedu. Potom ste zase tam, kde ste boli. Pretože ste neschudli žiaden tuk, ale len vodu. Stačí len trochu zapojiť zdravý rozum. Ak si myslíte, že ste chudší len po veľkej potrebe, potom pravdepodobne chudnete aj vždy, keď sa vycikáte. To musí byť radosti z chudnutia na záchode! (a toľko smútku, keď sa postavíte na váhu po raňajkách, alebo keď vypijete šálku čaju)
Preháňadlá na chudnutie - cesta k štíhlej postave?

Trvalé neschudnutie, ale zato vážne trvalé následky

Preháňadlá Vám pomôžu, ak z času na čas trpíte zápchou, ale na pravidelnej báze sa rozhodne nesmú používať. Pri častom používaní laxatív sa spomaľuje metabolizmus, zabraňuje sa vstrebávaniu niektorých živín, dochádza k dehydratácii organizmu, zápalu konečníka a k závislosti hrubého čreva na laxatívach. Vyprázdňovací reflex má každý z nás a funguje bez toho, aby sme pre to museli niečo špeciálne robiť. Tento reflex si však môžete pravidelným užívaním laxatív poškodiť tak, že Vaše črevo bude vyžadovať stále väčšie dávky preháňadiel, aby sa dokázalo vyprázdniť a to hádam nechcete.

Buďte rozumní a nepoškoďte si zdravie neuváženým dávkovaním preháňadiel. S nimi ešte nikto natrvalo neschudol...