Raňajky pri chudnutí sú základ. Bez nich totiž neschudnete

Každý z nás je iný a každý máme iné návyky. Niekto nemá problém zjesť ráno mastné a ťažké raňajky na anglický spôsob, niekomu sa dvíha žalúdok pri pomyslení na to, že by mal niečo do seba natlačiť skôr ako hodinu po prebudení. Keď sa začína nový deň, každý človek do neho vstupuje inak. Ak máte v pláne sa zbaviť nadváhy, bez raňajok to nepôjde. Avšak nie sú raňajky, ako raňajky.

Prečo musíme raňajkovať, aby sme schudli?

To, čo si do svojho tela ráno vložíte výrazne ovplyvní, ako budete fungovať po zvyšok dňa. Všímate si, že niektoré dni zvládnete bez chuti na sladké, bez vlčieho hladu a plní energie? To je odpoveď Vášho organizmu na to, že mu dodávate potrebné palivo a všetko funguje tak, ako má. Keď však Vás ešte aj počas spánku naháňajú punčové rezy a svojho kolegu v halucináciách vidíte ako obrovské kuracie stehno, potom je asi niekde problém. Ste vyslabnutí? Mávate okolo 11 hodiny nekontrolovateľný pocit hladu. Vždy by ste si ešte niečo po obede zobli, napriek tomu, že ste najedení do sýta? To všetko sú dôležité otázky, na ktoré musíte nájsť odpoveď. Pri chudnutí je extrémne dôležité počúvať svoje vlastné telo, ktoré Vám naznačuje, či je všetko v norme, alebo práve naopak, či sa niečo pokazilo.

V noci sa toho deje veľa

Ráno vstanete. Zatiaľ čo Vy ste sladko spinkali, Vaše telo ťahalo nočnú šichtu. Regenerovali sa bunky, spotreboval sa približne jeden liter vody pri dýchaní a potení. Telo dopĺňa zásoby energie, počas spánku sa zlepšuje hojenie rán, syntetizujú sa nové bielkoviny a imunitný systém. Skrátka organizmus sa snaží v noci zahladiť všetky prehrešky, ktorých sme sa počas dňa dopustili. Toto všetko spáli veľmi veľa energie a preto sa ráno budíte hladní. A niet sa čo čudovať. Približne 100 biliónov buniek nedočkavo čaká, kým im poskytnete palivo na správne fungovanie.
Raňajky pri chudnutí sú základ. Bez nich totiž neschudnete

Ako vyzerajú bežné raňajky a čo na to naše telo?

Skúsme pracovať s lepšou variantou, že na raňajky niečo zjete a nevybehnete z domu len tak, nalačno. Väčšina z nás si dá sladké cereálie, rohlík, alebo chleba s džemom, nutellou, poprípade croissant a to všetko zalejete kávou s cukrom. Bruško máte plné a spokojní sa idete venovať svojim povinnostiam. Tieto raňajky boli zložené tak povediac len zo sacharidov. Telo však namiesto toho čakalo na živiny a vodu. Ako sa s tým vyrovná? Jednoducho tak, že keď sa zvýši hladina cukru v krvi, začne prebytočné zásoby cukrov premieňať na tukové zásoby. Ak sa prudko zvýši hladina cukru, tak rovnako prudko aj klesne a vtedy Vás zčista jasna prepadne chuť na sladké. Čokoláda, koláče, šišky, sladké limonády a podobne. Aby ste túto nutkavú potrebu upokojili, niečo sladké si naozaj dáte a tak sa dostávate do začarovaného kruhu, pričom v konečnom dôsledku prijmete oveľa viac kalórií, ako by ste museli.

Tak aké majú byť ideálne raňajky pri chudnutí?

V prvom rade by ste mali telu vykompenzovať stratu vody. Dajte si nalačno pohár čistej vody so šťavou z polovičky citróna. Doplníte tekutiny a zároveň naštartujete metabolizmus. Potom by ste si mali dopriať vyvážený pomer zdravých bielkovín, vitamínov a tzv. pomalých sacharidov. Univerzálny recept neexistuje, ale mali by byť vyvážené a hlavne pestré. Dobrou formou raňajok, ktorá Vás zasýti je napríklad tmavý krajec chleba s chudou šunkou, plátkom syra a zeleninovou oblohou. Tmavý chlieb je zdrojom vlákniny a sacharidov, šunka a syr predstavujú kvalitné bielkoviny a zo zeleniny Vaše telo získa potrebné vitamíny. Ak preferujete sladké raňajky, môžete si dať zdravé cereálie, ktoré obsahujú ovsené vločky, oslaďte si ich medom, zmiešajte s bielym jogurtom a pridajte za hrsť ovocia podľa Vašej chuti.

So správnymi raňajkami si udržíte apetít na uzde, nebudete mať chuť na nezdravé veci a čo je hlavné, budete mať dostatok energie na všetko, čo Vás v ten deň čaká.