Rýchle schudnutie - ako na to?

Rýchle schudnutie je snom každého človeka, ktorý sa rozhodol zhodiť zopár kíl. Rýchle a bez námahy si dovolím dodať. Ako sa dá schudnúť rýchlo? Stále počúvame zo všetkých strán, že rýchle chudnutie nie je dobré pre naše zdravie a ani nie je trvalé. Je to teda pravda?

Rýchle schudnutie mýtus, alebo fakt?

Každá diéta a každé tabletky na chudnutie Vám sľubujú rýchle schudnutie. Znie to tak lákavo, že len ťažko sa dá tomu odolať. Preto najmä my ženy skúšame bobuľkové, vetvičkové a všelijaké diéty vo vidine dosiahnutia vysnívanej postavy, ktorú by nám všetci závideli. Existuje vôbec niečo také, ako rýchle chudnutie? V skratke, áno, aj nie. Najskôr si však prejdime zopár faktov. Na to, aby sme si mohli povedať, či rýchle schudnutie je pre nás dobré, alebo zlé, musíme si zadefinovať, čo to vlastne je.

Rýchle schudnutie – charakteristika

Každý si pod termínom rýchle schudnutie predstaví niečo úplne iné. Niekomu stačí, keď vidí úbytok na váhe a je mu šumafuk, či schudol vodu naviazanú v tele na sacharidy, svaly, alebo tuk. Ak by ste si však mali z tejto trojice vybrať, som presvedčená, že všetci by ste chceli schudnúť tuk, lebo to je to, čoho sa všetci chceme zbaviť. Dvojitej brady, nevábnych vankúšov na bruchu, trasľavých zadkov a huspeninových nôh a rúk. Dohodnime sa teda na tom, ak sa budeme baviť o chudnutí, potom budeme myslieť na úbytok tuku a nielen na nižšie číslo na váhe, nech už ten pokles váhy spôsobilo čokoľvek. Na to, aby ste schudli jeden kilogram tuku musí vaše telo spáliť 7700 kalórií. Napríklad hodina na orbitreku pre 70 kg osobu znamená spálenie okolo 675 kalórií. Hodina cvičenia! Čiže na to, aby sa len cvičením spálilo jedno kilo tuku, museli by ste sa potiť na orbitreku okolo 11 hodín (ak by ste vôbec nechceli zmeniť stravu). Chcete schudnúť jeden kilogram za deň? Nech sa páči, ráno o ôsmej začnite cvičiť a ak vydržíte 11 hodín bez toho, aby ste skončili v márnici, potom gratulujem, budete o jeden kg tuku ľahší :) Toto by bolo naozaj rýchle a expresné chudnutie, ale uznáte, že toho nie je schopný ani Superman. Preto diéty, ktoré Vám sľubujú úbytok 3 kilov za 2 dni sú úplne zbytočné, lebo s nimi tuk neschudnete, stratíte v najlepšom prípade vodu, ktorú budete mať naspäť hneď, ako sa zakusnete do prvého veterníku, ktorý Vám príde do cesty.
Rýchle schudnutie - ako na to?

Ako sa teda dá rýchlo schudnúť?

Rýchle chudnutie je relatívne. Podľa mňa rýchle chudnutie je také, kedy sa Vám podarí schudnúť 1 kg za týždeň. Keď každý deň budete v deficite cez 1000 kalórií (čo sa dá zvládnuť) v kombinácii s úpravou stravy (pozor, len úprava, žiadne hladovanie!!!) a cvičením, na konci týždňa stratíte kilogram tuku, Vaša postava bude pevnejšia, budete sa cítiť silnejší a zároveň si budete mať šancu túto novo nadobudnutú váhu udržať. Keď za mesiac schudnete 4 kilogramy tuku, tak za polroka môžete byť pri pevnej vôli a systematickom cvičení ľahší o 24 kg a to je veru slušné číslo!