Vajíčková diéta - schudnite 8 kilogramov za 2 týždne

Nízkosacharidové diéty sú už dlhé roky veľmi populárne. Fungujú na princípe zníženia príjmu sacharidov, ktoré sú pre telo zdrojom energie a spaľuje ich ako prvé. Pri nízkosacharidových diétach telo využíva ako zdroj energie uložené tuky, keďže sacharidy nemá k dispozícii a preto prichádza k rýchlemu úbytku váhy. No a tu nastupuje na scénu vajíčková diéta, pri ktorej sa nekonzumuje nič iné, len vajíčka (ako prílohu si môžete dopriať nejakú zeleninu v podobe šalátu, uhorky, reďkovky, zelenej papriky....). Niekomu sa to môže zdať byť drastické, niekomu to zase môže vyhovovať, lebo vajíčka sa dajú pripraviť na množstvo rozličných spôsobov a príprava jedla nie je nejako komplikovaná a je hlavne rýchla.

Čo som vypozorovala na sebe. Keď si dám na raňajky o ôsmej ráno dva krajce tmavého chleba so šunkou a plátkom syra, plus nejakú zeleninu, o desiatej, najneskôr o jedenástej som neskutočne hladná a myslím už na obed. Keď si však na raňajky dám volské oko pripravené na olivovom oleji s o zeleninovou prílohou, do druhej zvyčajne na ďalšie jedlo ani nepomyslím. Niekedy mám dni, kedy sa prestravujem len na 3 vajíčkach so zeleninou. Je výhodné, ak si doprajete pár krát do mesiaca takýto deň, pretože vajíčka sú nielenže veľmi sýte, ale sú aj plné živín a kvalitných bielkovín. A tá najlepšia časť? Jedno väčšie vajíčko má len okolo 80 kalórií.

Je čisto vajíčková diéta zdravá?

Názory oborníkov na čisto vajíčkovú diétu sa rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že ľudia by nemali konzumovať viac ako 3 vajíčka týždenne, kvôli vysokému cholesterolu. Ľudia, ktorí jedia vajíčka dlhodobo každý deň už niekoľko rokov zase hovoria, že nemajú s vysokým cholesterolom žiadne problémy, práve naopak, sú zdravší, ako kedykoľvek predtým. A teraz si vyberte :) Myslím, že nič sa nemá preháňať a keď máte problémy s cholesterolom, tak vajíčková diéta asi pre Vás nie je to pravé. Na druhú stranu, ak by ste vylúčili iné tučné jedlá a nahradili ich vajíčkami, možno by sa Vám cholesterol upravil. Spýtajte sa na to svojho ošetrujúceho lekára. Isté je, že nemôžete ráno začať slaninou, obed jaterničkami prekladanými údeným a to všetko striedať s omeletami z troch vajec. To rozhodne nie je zdravá cesta.

S vajíčkami za dva týždne dolu 8 kg?

Je to možné? Možné to je. Prvá reakcia tela na čisto vajíčkovú diétu je rapídny pokles vody v tele. Málo ľudí vie, že sacharidy viažu v tele vodu a keďže pri vajíčkovej diéte takmer žiadne neprijímate, táto voda sa z tela vylúči, čo sa prejaví na nižšej váhe (ale skoro nič z toho nie je tuk). Ďalšou nevýhodou je letargia, ktorá súvisí tiež s nedostatkom sacharidov zakomponovaných v strave. Cukor je rýchly zdroj energie a telu chvíľu trvá, kým pochopí, že žiaden zdroj energie v podobe cukru nepríde. Našťastie náš organizmus je veľmi prispôsobivý a po chvíli začne využívať ako zdroj energie naše tukové zásoby. Mnoho ľudí, ktorí prešli na tento spôsob stravovania tvrdí, že po prekonaní letargických prvých dní, kedy boli slabí a nemali na nič náladu sa im zdvihla hladina energie a cítili sa oveľa viac výkonnejší, ako predtým. Samozrejme, ak pravidelne cvičíte, je dosť možné, že na cvičenie nebudete mať počas týchto dní silu. A ak patríte k vrcholovým športovcom, tak čisto vajíčková diéta nie je rozhodne nič pre Vás. Obrovskou výhodou bielkovinovej stravy je, že v porovnaní s ostatnými diétami, táto zachováva a ochraňuje svalovú hmotu. To znamená, že pri chudnutí najskôr stratíte prebytočnú vodu v organizme a potom plynule prechádzate na tuk, nechudnete zo svalov, čo je mimoriadne dôležité. Väčšina diét je postavená na opačnom princípe. Vylúčia sa tuky, bielkoviny a organizmus funguje takmer výlučne na sacharidoch. (rozličné ovocné a zeleninové diéty).
Vajíčková diéta - schudnite 8 kilogramov za 2 týždne
Zdroj: cookies-in-motion.com

Ako pri všetkom, tak aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Nestravujte sa takto dlhšie ako 2 týždne. Organizmus potrebuje pestrú stravu a keď jete dlhodobo jednotvárne, určite mu tak nepomáhate. Skôr si zaraďte jeden čisto vajíčkový týždeň do svojho režimu tak raz za 5-6 týždňov a uvidíte, ako krásne budete chudnúť.

1 vajíčko výživové hodnoty (cca 46g)

Kalórie: 74
Tuky: 4,97g
Sacharidy: 0,38g
Proteíny: 6,29g