Vitamín C

Vitamín C je azda naznámejší. Poznajú ho aj malé deti. Céčko si dopĺňame vo veľkom keď sme chorí, malátni a bez energie. A niet sa čo čudovať. Vitamín C, alebo kyselina askorbová je antioxidant, ktorý pomáha udržať bunky a spojivové tkanivá zdravé, pričom tak poskytuje podporu pre ďalšie tkanivá a orgány. Vitamín C je rozpustný vo vode a jeho konzumácia je nevyhnutná pre zdravie človeka.

Najlepší zdroj vitamínu C

Aj keď Vás reklamy na rozličné multivitamíny budú presviedčať, že len jedna tabletka denne pokryje celú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka, nenechajte sa zmanipulovať. Najlepším zdrojom vitamínu C ostáva stále čerstvé ovocie a zelenina. Konkrétne citróny, limetky, pomaranče, grapefruity, kiwi, jahody, zelená a červená paprika, brokolica, zemiaky a rajčiny sú bohaté na vitamín C. Denne by sme mali skonzumovať okolo 75 - 90 mg vitamínu C a keďže sa kyselina askorbová v tele neukladá do zásoby, je nutné, aby sme ho prijímali v strave každý deň.

Všetkého veľa škodí – aj vitamínu C

Aj tu však platí, všetko s mierou. Nič netreba preháňať a predstavte si, aj s vitamínmi sa môžete predávkovať. Ak to jednorazovo preženiete s vitamínom C, môže sa objaviť hnačka, nadúvanie, alebo bolesť žalúdka. Pri dlhodobom predávkovaní sa nastávajú vážnejšie zdravotné komplikácie, preto si dávajte na správnu dávku vitamínu C pozor.
Vitamín C
Zdroj: stylecraze.com

Vitamín C, účinný spojenec pri chudnutí?

O tom, že céčko je dôležité pri tvorbe kolagénu a vďaka nemu sa vyhladzujú vrásky vedia asi všetky ženy. Vedeli ste ale, že vitamín C výrazne pomáha pri chudnutí? Z vedeckých výskumov vyplynulo, že ľudia, ktorí si denne doprajú odporúčanú dávku vitamínu C spália pri fyzickej námahe až o 30% viac tuku, ako tí, ktorí majú neustále vitamínu C nedostatok? Preto si dajte každé ráno, alebo na desiatu napríklad jedno kiwi a uvidíte, že Vaše chudnutie sa značne urýchli.