Ako spraviť z cvičenia zvyk

Začnem od pondelka. Alebo od zajtra. Od Nového roku chcem začať chudnúť. Je koniec marca? Od 1. apríla začnem cvičiť každý deň. Ale 1. apríla sa ukáže, že celé Vaše predsavzatie bol len jeden veľký vtip. Donútiť sa cvičiť. Donútiť sa k nejakej aktivite... To si vyžaduje obrovskú dávku sebazaprenia. Vypľuť veterník a postaviť sa z gauča, to chce ešte väčšie sebazaprenie. Navliecť na seba športové oblečenie a tenisky a už sa pomaly presviedčate, že ste na pol ceste tam. Potom sa začnete hýbať. Toľko nadávok nebudete počuť ani v akčnom filme s Brucom Willisom. Po cvičení však máte zo seba podozrivo dobrý pocit. Aj ste pre seba niečo spravili, priam cítite, ako z Vás odpadávajú tukové vankúše a nemôžete sa dočkať, kedy budete mať postavu, ktorú Vám budú všetci závidieť. Na druhý deň sa zobudíte a bolí Vás každý jeden sval. Poviete si, že nemôžete znova cvičiť, keď ste takýto invalid. Dáte si deň pauzu. Dva. A ani sa nenazdáte, od posledného cvičenia prešiel mesiac. Pretože keď chcete uskutočniť vo svojom živote pozitívnu zmenu, len silná vôľa nestačí.

Čo robiť keď sa nemôžete donútiť cvičiť

Trikov, ako oblafnúť svoju vlastnú pohodlnosť je veľa. Napríklad začnite cvičiť každý deň v tom istom čase. Jednoducho vtedy, keď viete, že nehrozí, aby Vás kamoška zavolala do kina, alebo na kávu. Keď viete, že nebudete musieť v tom čase pracovať, alebo sa učiť. Snažiť sa natlačiť cvičenie do natrieskaného harmonogramu každý deň v iný čas je síce obdivuhodný výkon, ale nie každý je schopný niečo takéto ustáť. Keď si cvičenie naplánujete po práci a najlepší kamarát Vám zavolá, že sa s ním rozišla frajerka, či sa nemôžete stretnúť, určite mu nepoviete: „Nemôžem, musím si zacvičiť.“ Ako prototyp dobrého kamaráta pôjdete prebrať na drink túto ťažkú životnú skúšku a svoje zdravie odsuniete na druhú koľaj. Preto si cvičenie naplánujte vtedy, keď máte istotu, že Vás nikto nebude vyrušovať. Aj keď to znie masochisticky, najideálnejšie je cvičiť ráno. Nastavte si budík o trištvrte hodinu skôr, zacvičte si a dajte si sprchu. Uvidíte, že budete mať po celý deň viac energie a budete sa cítiť skvele. Okrem toho, nech sa počas dňa vyskytne čokoľvek, budete sa môcť tomu venovať s čistým svedomím, že nerobíte kompromisy so svojím zdravím, keďže už budete mať svoj tréning za sebou.
Zdroj: toxel.com

Vyberte si také cvičenie, ktoré Vás baví a ktoré Vám vyhovuje

Alfa a omega vytvorenia si akéhokoľvek návyku. Prečo by ste chodiť každý deň behávať, keď Vás to k smrti nudí? Šport je ako priateľ. Priateľov si vyberáme podľa toho, či sa s nimi cítime dobre a bavíme sa s nimi. Idiotským ľuďom, ktorí nám lezú na nervy sa práve naopak vyhýbame. Keď si nájdete šport, pri ktorom sa zabávate a nevnímate ho ako neznesiteľnú povinnosť, potom ho oveľa ľahšie zaradíte do svojho programu. Je jedno, či si zvolíte plávanie, tancovanie, zumbu, alebo skákanie na trampolíne. To všetko je pohyb, ktorý Vaše telo ocení.

Cvičte s kamarátkou/kamarátom

Ako hovoria naši bratia Česi: „Ve dvou se to lépe táhne.“ A majú pravdu. Ak máte dohodnuté cvičenie pred prácou s najlepšou kamarátkou, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa vytrepete z tej postele, ako keď ste tento sľub dali len sami sebe. Okrem pohybu si stihnete aj pokecať a prebrať všetko dôležité a utužujete si Vaše priateľské puto. Takže ste zabili dve muchy jednou ranou.

Obrňte sa voči sabotáži

Keď niekomu spomeniete, že cvičíte, môžete očakávať tri druhy reakcií. Prvá: „To je skvelé, teším sa, že robíš niečo pre svoje zdravie.“ Toto Vám povie priateľ, ktorému na Vás naozaj záleží, alebo každý inteligentný človek. Druhá: „Hmm...a ako dlho cvičíš? A koľko kíl ti už ubudlo? Stojí to vôbec za tú námahu?“ Tento druh ľudí sa už len z princípu snaží odradiť ostatných jedincov od akejkoľvek aktivity, aby náhodou neboli lepší, ako oni. Keď im poviete, že sa chcete učiť cudzí jazyk, povedia Vám, že to sa už v tomto veku nemáte šancu naučiť. Keď im oznámite, že chcete podnikať, poťukajú si na čelo a zahlásia niečo v tomto zmysle: „Si sa zbláznil? V tejto ekonomike? Každé podnikanie je odsúdené na neúspech.“ Ak sa takéto „osôbky“ vyskytujú vo Vašom okolí, potom si vypočujete ich „múdre a dobre mienené rady“ s úsmevom a nenechajte sa odradiť, alebo sa ich pokúste vylúčiť zo svojho života. No a tretia reakcia pochádza od ľudí, čo sa snažia byť s Vami až príliš za dobre. Keď im poviete, že chcete schudnúť, lebo ste si vedomí toho, že máte nadváhu odvetia: „Neblázni zlatíčko! Ty vôbec nepotrebuješ chudnúť. Vyzeráš úplne skvele!“ Možno to aj myslia dobre, ale nezabudnite, že naozajstní a dobrí priatelia sa neboja Vám povedať pravdu, ale tak, že nikdy pri tom nerania Vaše city.
Ako spraviť z cvičenia zvyk
Zdroj: keeperofthehome.org

Stanovte si cieľ

Realistický cieľ. Napríklad, že každý týždeň chcete zhodiť pol kg, alebo jeden kg. A za mesiac chcete byť o 4 kilogramy ľahší. Alebo chcete mať v páse konečne 70 cm. Je to už na Vás, aký cieľ si stanovíte. Napíšte si ho na papier. Tak sa pre Vás stane Vás cieľ reálnejší. A keď sa o tento cieľ podelíte s niekým ďalším, kto Vás bude mať za úlohu skontrolovať, budete sa snažiť tento cieľ dosiahnuť o to viac. Lebo keď ho nesplníte, budete vyzerať ako idiot. A úprimne, nikto nechce vyzerať ako idiot. Nestačí? Dobre, čo keby sme to to trochu okorenili. Spojte splnenie svojho cieľa s nejakou stávkou. Stavte sa s kamarátom o nejakú sumu peňazí, o ktorú by ste neradi prišli, že svoj cieľ splníte. Ak sa Vám to nepodarí, Váš kamarát môže darovať peniaze, ktoré ste vložili do stávky na účel, ktorý je Vám vyslovene proti srsti. Ak Vás toto nenamotivuje, potom už naozaj neviem, čo by mohlo :)
Zdroj: arabia.msn.com

Zamiešajte karty

Obrazne povedané. Zostavte si rozličné tréningy, pri ktorých si vždy precvičíte rozličné svalové skupiny. V pondelok si zabehajte. V utorok si zaboxujte. V stredu si oddýchnite pri jóge. V piatok a v sobotu sa môžete vytancovať a vyblázniť na diskotéke :) Možností máte veľa, stačí si len nájsť to, čo vyhovuje Vám.

Dúfam, že Vám tieto tipy pomôžu k pravidelnému cvičeniu. Budem rada, keď sa v diskusii podelíte o svoje rady a triky, ako premáhate lenivosť :)