Chudnutie s rajčinami

Ak ste práve naskočili na vlak smerujúci k štíhlejšej postave, rajčiny by mali byť Vašim verným spoločníkom na tejto ceste. Vďaka rajčinám, alebo teda paradajkám môžete ľahko schudnúť.

Rajčina - za veľa muziky málo kalórií

Síce sezóna paradajok je počas letných mesiacov, v obchodoch ich dostanete kúpiť po celý rok (len málokedy v dobrej kvalite, že?). Ak si však nájdete dobrého dodávateľa, potom si môžete užívať prospešné účinky rajčín 365 dní v roku. Príklad – v Rakúsku chutia rajčiny z hypermarketov neporovnateľne lepšie, ako tie naše. Takže všetko sa dá, treba len chcieť. Rajčiny sú skvelým doplnkom pri chudnutí z jednoduchého dôvodu, na 100 g majú iba okolo 20 kalórií, pričom rovnaké množstvo čokolády Milka má oko 560 kalórií. Pri chudnutí si skrátka treba vedieť vyberať vhodné potraviny. Tuk v rajčinách nenájdete takmer žiadny, takže ich môžete zjesť koľko Vám hrdlo ráči.
Chudnutie s rajčinami

Paradajky sú bohatý zdroj vlákniny a draslíka

Ak si myslíte, že ste odkázaní jesť chleba, aby ste do tela dostali vlákninu, tak ste na omyle. Zelenina v skutočnosti obsahuje viac vlákniny, ako pšeničné produkty. A rajčiny nie sú výnimkou. Jedna rajčina sa obsahom vlákniny vyrovná krajcu chleba. Pozitívne však na tom je, že neobsahuje žiadnu múku, alebo droždie, preto je ľahšie stráviteľná ako chleba. Takisto rajčiny obsahujú dostatok draslíka, ktorý je známy svojou odvodňovacou schopnosťou. Ak máte dostatok draslíka, nebude Vaše telo tak zadržiavať vodu.
Chudnutie s rajčinami

Vitamíny ukryté v červenej

Rajčiny okrem vlákniny a draslíka sú logicky plné vitamínov. Nájdete v nich B2, B3, C či K, chróm, mangán, ale aj lykopén, ktorý je známy ako najsilnejší rastlinný antioxidant a okrem toho Vás bude udržiavať v dobrej nálade. Rajčiny Vás zasýtia na dlhú dobu, lebo sú na 95% naplnené vodou. Že nemáte práve k dispozícii čerstvé plody? To nič. Rajčiny si udržiavajú svoju výživovú hodnotu aj po tepelnej úprave. Čiže rajčinová polievka, pretlak, alebo omáčka – to všetko predstavuje zachované živiny.

Ako schudnúť s rajčinami?

Možností máte nekonečne veľa. Stačí si nájsť spôsob, ktorý Vám vyhovuje. Rajčiny môžete konzumovať namiesto zemiakov, alebo ryže ako prílohu a ušetríte obrovské množstvo kalórií. Alebo si na večeru dávajte len rajčinové šaláty. Alebo si pripravte mozarellu s rajčinami a bazalkou. Alebo si dajte jeden deň do týždňa čisto rajčinovú diétu, kedy nebudete jesť nič iné, iba rajčiny. Je to len a len na Vás. Po čase uvidíte, že vďaka množstvu ušetrených kalórií sú Vám voľné šaty a zrazu zistíte, že ste o pár kíl ľahší len vďaka tomu, že ste zaradili rajčiny do svojho jedálnička.

100 g rajčín výživové hodnoty

Kalórie: 18
Tuky: 0,2g
Sacharidy: 3,92g
Proteíny: 0,88g