DASH diéta - hrnček za hrnčekom a kilá idú dole

DASH diéta patrí v súčasnosti k najobľúbenejším trendom v chudnutí. Jej názov pochádza z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension, čiže Diétne prístupy na zastavenie vysokého tlaku. Tento spôsob stravovania má na svedomí Národný inštitút pre srdce, pľúca a krv, pričom pôvodný zámer na jeho vytvorenie bola prevencia a liečba srdcovo-cievnych ochorení. Nikto ale nehovorí, že DASH diéta sa týka len pacientov s chorým srdiečkom. DASH diétu môžete s pokojným svedomím vyskúšať, ak túžite roztopiť nejaké tie tukové vankúše, pretože stravovanie podľa DASH roztočí Váš metabolizmus na maximálne obrátky.

Hrnček toho a hrnček tamtoho

Príjemnou a hlavne pohodlnou skutočnosťou DASH diéty je, že nepotrebujete si svoje potraviny vážiť. Všetko sa totiž meria na hrnčeky. Je sa šesť krát denne a vyberať si môžete spomedzi bielkovín, strukovín, hydiny, rýb a čerstvej zeleniny. Vynechať by sa mali cestoviny, ryža, zemiaky, ovocie, jednoduché cukry v podobe sladkostí a červené mäso.

Optimálne porcie, vyvážená strava

Už po 2 týždňoch pocítite, ako je Vám oblečenie voľné, pretože vďaka DASH diéte vynecháte zbytočne veľmi kalorické potraviny a okrem toho sa naučíte jesť primerané porcie. Ak trpíte vysokým tlakom, ten by sa Vám do 14 dní na DASH diéte mal upraviť tiež. Je však pochopiteľné, že keď sa vrátite k prejedaniu a k nezdravej strave, potom sa na Vás rýchlo nalepia schudnuté kilá a aj krvný tlak sa Vám opäť zvýši. DASH diétu by ste nemali považovať za diétu, ale za novú formu životného štýlu. Zbavíte sa návyku na nezdravých potravinách, ktoré v malom množstve síce nikoho ešte nezabili, ale spôsobujú obrovské problémy, ak tvoria veľkú súčasť Vašej každodennej stravy. Za všetky spomeniem napríklad rakovinu, cukrovku, mŕtvicu, osteoporózu, nadváhu a srdcovo-cievne ochorenia. DASH diéta Vám pomôže prehodnotiť porcie, ktoré si nakladáte na tanier a taktiež si vďaka nej uvedomíte, že svet sa nezrúti a Vy neumriete od hladu, keď si každý deň nedáte na obed vepřo knedlo zelo, Horalku na upokojenie nervov a chipsy pri telke.
DASH diéta - hrnček za hrnčekom a kilá idú dole
Zdroj: examiner.com

DASH diéta a sodík

Obmedzenie príjmu sodíka je kľúčovým cieľom DASH diéty. Práve nadmerná konzumácia sodíka je často zodpovedná za vysoký krvný tlak. Sodík je prítomný skoro vo všetkých potravinách a boli by ste prekvapení, ako si jeho príjem zvyšujeme nedbalým solením. Jedna čajová lyžička kuchynskej soli obsahuje až 2300 miligramov sodíka, preto by ste sa mali zamyslieť, čo všetko si ochucujete soľou. Ak si solíte všetky pokrmy ešte skôr, ako ich ochutnáte, potom máte problém. Skúste jedlo ochucovať bylinkami a koreninami, alebo postupne znižujte dávky soli, na ktoré ste zvyknutí. Ak si chcete osoliť polievku, použite len polovičnú dávku, oproti tej pôvodnej. Takýmto spôsobom výrazne obmedzíte príjem sodíka a zároveň to nebude pre Vás a Vaše chuťové poháriky až taký šok.