Ľanové semienka, liek na všetko

Keď si chceme vylepšiť zdravotný stav, na nič nečakáme a bez okolkov utekáme do lekárne. V slepej dôvere, že robíme niečo navyše pre svoje zdravie si kupujeme rozličné vitamíny, multivitamíny a doplnky stavy, pričom si myslíme, že za hrsť tabletiek vyrieši všetky problémy. Čo keby ste si vitamíny a minerály dopriali v prírodnej forme? Rozhodne je to lepšia varianta, ako tá tabletková. Spravte každý deň niečo pre seba a dajte si za hrsť ľanových semiačok.

Prečo akurát ľanové semená?

Ľanové semeno je zložené na 42% z tukov a 28% vlákniny. To ho robí unikátnym a bohatým zdrojom omega 3-mastných kyselín, lignanov a vlákniny. Vďaka tomu ľanové semiačka zlepšujú činnosť čriev, odstraňujú tráviace problémy, zápchu, alebo hnačku, sú blahodárne pri zápaloch žalúdka, alebo iných žalúdočných problémoch. Avšak vedeli ste a o účinkoch ľanových semien na rakovinu?

Ľanové semená proti rakovine

Nádorové ochorenia sú teraz bežnejšie, ako kedykoľvek predtým. Prečo je to tak? Veď máme k dispozícii množstvo liekov, lekári toho vedia dnes oveľa viac ako v minulosti. Na rakovine má samozrejme istý podiel aj genetická predispozícia. To je faktor, ktorý ovplyvniť nemôžete. Čo však ovplyvniť môžete je Váš životný štýl. To v akom stave je Vaše telo je alfou a omegou pri potenciálnom vzniku, alebo boji s rakovinou. Ak budete svojmu telu poskytovať dostatok vitamínov, minerálov, skrátka správnu výživu, aby malo na boj s nádorovými bunkami silu, potom sa s akoukoľvek chorobou (aj rakovinou) vysporiada oveľa lepšie. To, že strava je základ zdravia potvrdzujú životné skúsenosti. Ako si vysvetliť inak fakt, že niekto vôbec nefajčí a dostane rakovinu pľúc a niekto si zapaľuje jednu od druhej a rakovinu nikdy nedostane? Späť ale k ľanovým semenám. Ako teda pomáhajú liečiť rakovinu? Ľanový olej obsahuje dve esenciálne poly-nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť a potrebuje ich získať len a len prostredníctvom stravy. Ide o esenciálnu kyselinu linolovú (omega-6), ktorú obsahuje väčšina rastlinných olejov a je nevyhnutná na prežitie. Ale ľanový olej na rozdiel od ostatných rastlinných olejov obsahuje aj najväčšie množstvo kyseliny alfa-linolénovej (ALA). ALA je kľúčová zlúčenina pokiaľ ide o omega-3 mastné kyseliny, o ktorých účinkoch na zdravie som písala už v tomto článku. Telo si časť z alfa-linolénovej kyseliny premení na prostaglandíny, ktoré majú schopnosť zabíjať nádorové bunky. Žiaľ súčasná strava je tak chudobná na kyselinu alfa-linolénovú, že sa ani nemusíme čudovať, prečo je rakoviny všade okolo nás tak veľa.
Ľanové semienka, liek na všetko
Zdroj: barbaramendeznutrition.com

Lignany v šupke ľanového semena

Prečo by ste mali uprednostniť konzumáciu ľanových semien pred ľanovým olejom? Kvôli lignanom. Tie sú totiž najvýznamnejšou zložkou, ktorá sa nachádza práve v šupke ľanových semien. Pri lisovaní sa však drvivá väčšina lignanov (až 98%) odstráni. Síce niektorí výrobcovia pridávajú lignany späť do oleja, ale skôr by som s tým na Vašom mieste nepočítala. Lignany majú antioxidačné účinky, ovplyvňujú metabolizmus a funkciu estrogénu. Ich účinok by mohol zaujímať hlavne ženy, pretože črevné baktérie premieňajú lignany na enteriodiol a enterolaktón, ktoré sa absorbujú do krvi a putujú do tkanív. Tam sa naviažu na hormonálne receptory v prsných, maternicových, ale aj vaječníkových bunkách a znižujú tak nadmerný účinok prirodzeného estrogénu, ktorý v nadmernom množstve je z jedným faktorov, ktoré spôsobujú rakovinu prsníka.

Ako vyťažiť z ľanových semien maximum?

Ľanové semená nemajú žiadnu chuť, teda ich môžete kombinovať s čímkoľvek, alebo samé. Ako uznáte za vhodné. Dávka 30 g ľanových semien každý deň je jednou z najľahších možností ako si upraviť trávenie, vyliečiť ochorenia tráviaceho traktu, srdcovo-cievne ochorenia a pôsobí aj ako prevencia proti demencii, Alzheimerovej chorobe a rakovine. Ak toto nie sú dostatočne vážne dôvody na to, aby ste zaradili ľanové semená do svojej stravy, potom už naozaj neviem. Najlepšie spravíte, ak ľanové semená budete konzumovať aj so šupkou, lebo ako som spomínala, aj tá ma obrovský podiel na liečivých účinkoch ľanových semien. Semená jednoducho treba zomlieť nahrubo a skombinovať ich s nejakou prírodnou bielkovinou. Napríklad zmiešajte ich s cottage cheese, alebo s bio bielym jogurtom. Bielkovina pomáha omega 3-mastným kyselinám sa lepšie vstrebať do organizmu a tak sa môžu naplno prejaviť ich účinky. Pozor, ľanové semená nemeľte do zásoby, lebo tak strácajú svoj účinok. Vždy pred konzumáciou si nameľte čerstvú dávku.

Aké máte skúsenosti s ľanovými semenami Vy? Jete ich každý deň? Na aký spôsob? Prosím, ak poznáte niekoho, kto aktuálne má rakovinu, alebo niekto z jeho blízkych, prepošlite mu tento článok. Verím, že chorí ľudia sú ochotní vyskúšať všetko možné, aj nemožné, aby si prinavrátili zdravie. Toto je síce alternatívny spôsob, ale v kombinácii s tradičnou liečbou určite nemôže uškodiť.