Nie je kalória ako kalória, alebo prečo sa Vám nedarí chudnúť

Keď sa bavíme o chudnutí, skôr, či neskôr prídu na pretras aj kalórie. Sú ľudia, ktorí na počítanie kalórií nedajú dopustiť a do kalorických tabuliek si so zbožnou úctou zapisujú aj počet pohárov čistej vody, ktoré za uplynulý deň vypili. Jedno je isté. O kalóriách existuje kopec nepravdivých mýtov. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Kalória sem, kalória tam

Existujú názory, že pokiaľ ide o počet skonzumovaných kalórií, je úplne jedno, či je to 1000 kalórií banánov, kuracieho mäsa, alebo Horalky. Aby sme boli úplne fér, z hľadiska prijatej energie je to naozaj jedno. Ale nášmu telu to už jedno nie je, lebo o slovo sa hneď po skonzumovaní akéhokoľvek pokrmu prihlási chémia. Jedna kalória sa rovná 4 184 joulov. Tak a matematiku máme za sebou. Ak tomu nerozumiete, nevadí. Po prečítaní tohto článku budete mať vo všetkom jasno.
Nie je kalória ako kalória, alebo prečo sa Vám nedarí chudnúť

Sacharidy, rovná sa cukry

To vie aj malé decko. Najznámejšie cukry sú glukóza a fruktóza. Pre Vás je to niečo sladké, pre telo však dve rozličné veci. Glukózu telo metabolizuje vo všetkých tkanivách, zatiaľ čo fruktóza môže byť v určitom množstve metabolizovaná len v pečeni. Glukóza stimuluje v mozgu centrá, ktoré signalizujú pocit nasýtenosti, fruktóza však už pomenej. Preto po jedle s obsahom fruktózy rýchlo vyhladnete. Preto dávajte „glukózovým“ sacharidom prednosť pred „fruktózovými“. Pomôžu Vám udržať apetít na uzde a telo ich ľahšie trávi. Avšak toto neplatí pre fruktózu v ovocí. To totiž obsahuje aj vodu, aj vlákninu, preto si ovocnou fruktózou vie náš organizmus ľahšie poradiť ako s tou, ktorá je len pridaným cukrom.

Bielkoviny, verní pomocníci pri chudnutí

O bielkovinových diétach sa toho popísalo obrovské množstvo a ani sa tomu nečudujem, Množstvo výskumov dokázalo, že bielkoviny nás zasýtia na najdlhšiu dobu, preto automaticky vďaka nim prijímame menej kalórií. Málokto z nás niečo je, ak nie sme vôbec hladní. Keď však pocítime vrčanie v žalúdku, sme schopní zjesť čokoľvek, len aby to prestalo. Ak je Vaša strava zložená vo väčšej časti z bielkovín, potom ostanete dlhšie sýti a zníži sa Vám chuť do jedla. Ak by ste si vytvorili nový bielkovinový návyk, v priebehu troch mesiacov by ste prišli o značný počet kilogramov a bez cvičenia.

Teplo, teplejšie, horí

O termickom efekte jedla ste sa možno už tiež niekde dočítali. Ide v podstate o index vydanej energie, ktorá je potrebná na strávenie. Tuky, sacharidy a bielkoviny sa netrávia rovnako. Bielkoviny spotrebujú na strávenie viacej energie, ako tuky, alebo cukry. A keď hovorím viac, myslím omnoho viac. Výskumy naznačujú, že bielkovinové diéty majú na svedomí fakt, že sa pri nich zvýši metabolizmus denne cca o 100 kalórií. Pre ktoré nemusíte ani len pohnúť prstom. Tie za Vás spáli Vaše telo. Čiže už druhý bod pre bielkoviny – ostanete po nich dlhšie sýti a organizmus na ich spracovanie spáli viac energie. Tým pádom zo 100 kalórií bielkovín priberiete menej, ako zo 100 kalórií sacharidov, alebo tukov.
Nie je kalória ako kalória, alebo prečo sa Vám nedarí chudnúť

Ako dlho ostanete najedení (index sýtosti)?

Iste ste si všimli, že niektoré jedlá môžete jesť na kvantá, ale nikdy Vás nezasýtia. Aj to je jasný dôkaz toho, že nie je kalória, ako kalória. Keby to tak bolo, naše telo by každú potravu prijímalo rovnako. Čím dlhšie ostávame najedení, tým menej jeme a tým pádom prijímame aj menej energie a vďaka tomu chudneme. Na druhú stranu, ak prijímame viac energie, ako je potrebné, telo si ju ukladá do zásoby a tak priberáme. To, na ako dlho nás jednotlivé potraviny zasýtia sa volá index sýtosti. Vysoký index sýtosti má napríklad mäso, vajcia a niektoré druhy ovocia. Najviac schudnete, keď si vyberiete jedlo, ktoré bude mať vysoký index sýtosti a najmenej kalórií. To je napríklad spomínané vajíčko.

Z vyššie uvedených dôvodov je jasné, že záleží na tom, čo si vkladáte do úst a chudnutie nie je len o matematike a výpočtoch. Ak tomu neveríte, skúste jeden deň skonzumovať 1500 kalórií v podobe sladkostí a čokolád a druhý deň v podobe bielkovín. Uvidíte, že nie je kalória ako kalória.