Paleo diéta

Stravovanie rovnako ako obliekanie, účesy a hudba podlieha trendom. Jedným z najnovších módnych hitov je paleo strava. Počuli ste už o nej? Paleo... paleo... znie to tak trochu ako paleontológia. Ak sa Vám akosi podvedome zdá, že by ste mohli vedieť, čo tento názov znamená a aká je podstata paleo stravovania, potom nie ste ďaleko od pravdy. Hlavným princípom takejto diéty je stravovať sa tak, ako to robili naši jaskynní predkovia. Aj malé deti v škole vedia, že sa živili lovom zvierat a zberaním rozličných bobúľ. V dávnej minulosti ľudia nekonzumovali toľko cukrov ako dnes, nemali k dispozícii ani lieky a lekárov a predsa boli civilizačné ochorenia pre nich záhadou. Výhodou pri tejto diéte je, že nemusíte tuho rozmýšľať nad tým, čo môžete a čo nemôžete zjesť. Mohol si človek v jaskyni dopriať po celodennom naháňaní mamuta osviežujúci pohár Coca Coly? Nuž, asi nemohol. A preto by ste si ho nemali dať ani Vy, ak ste sa rozhodli presedlať na paleo stravu.

Rozličné výskumy naznačujú, že moderná strava, ktorá je plná rafinovaného cukru a zlých tukov je pôvodcom mnohých ochorení ako je cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, Parkinson, Alzheimer, depresie, neplodnosť, obezita a rakovina. Nič príjemné. Preto ak svoje chudnutie myslíte vážne, určite by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo každý deň konzumujete.
Paleo diéta
Zdroj: nanacelia.sk

Čo môžem jesť pri paleo diéte?

V prvom rade, paleo diéta asi nie je správne pomenovanie. Pochádza z anglického výrazu paleo diet, pričom slovo diet označuje denno denný jedálniček, bez ohľadu na to, či sa napchávate fast foodom, alebo sa stravujete zdravo. Takže ak hovoríme o paleo diéte, máme na mysli životný štýl, ktorý by ste si mali osvojiť na dlhšie obdobie a nielen na 10 dní. Jesť môžete kvalitné proteíny (mäso, ryby a morské plody), ovocie, zeleninu, zdravé tuky (orechy, semená, avokádo, olivový a kokosový olej).
Paleo diéta
Zdroj: kamzakrasou.sk

Výsledky paleo stravovania

Ak presedláte na paleo životný štýl, potom sa môžete tešiť na stabilnú hladinu cukru v krvi, spaľovanie uloženého tuku, zredukovanie alergií, viac energie pri práci a cvičení, vyrovnaná hladina energie po celý deň, čistejšia pleť (žiadne akné, ekzémy, alebo rosacea), zdravé zuby, menej, alebo žiadne zápaly v tele a zlepšenie spánkového cyklu. Paleo diéta je v skratke vylúčenie takých potravín, ktoré v konečnom dôsledku vážne poškodzujú naše zdravie. Máte pocit, že nedokážete byť „100% paleo“? To vôbec nevadí. Stačí, keď začnete po malých krôčikoch a nakoniec skončíte tak, že väčšina Vášho stravovania bude postavená na paleo princípe. Ani sa nenazdáte a zo svojho jedálnička vylúčite nezdravé potraviny, ktoré vo veľkých množstvách vedú k mnohým ochoreniam.