Skákanie cez švihadlo - bleskové chudnutie

Skákanie cez švihadlo patrilo k detským zábavkám a touto aktivitou sme si krátili čas počas prestávok na detskom dvore. Kto ale povedal, že švihadlo musíme prenechať len mladším ročníkom? Keď si spomeniete na to, ako ste skákali cez švihadlo ako deti, iste si poviete, že to nebolo nič náročné. Bola to skrátka len ohromná psina. Keď si však vezmete švihadlo do ruky ako dospelý, po pár minútach sa začnete cítiť ako idiot. Stále sa Vám bude zamotávať do nôh a neprejde ani pol minúta, aby ste sa nemuseli zastaviť, vymotať sa a začať odznova. Po pár takýchto pokusoch budete mať jazyk niekde na zemi, popritom budete sťažka odfukovať a hovoriť si, ako sakra môže byť niečo, čo vyzerá tak jednoducho, tak náročné?

Správna technika skákania cez švihadlo

Keď som na internete hľadala, ako správne skákať cez švihadlo tak, aby som si nepoškodila kĺby a zároveň aby som vyťažila z tohto pohybu maximum, narazila som na pána menom Buddy Lee. Je bývalý mariňák a olympijský wrestler, pričom posledných 20 rokov sa venuje šíreniu osvety ohľadom skákania cez švihadlo. Aby ste uverili, že tento borec vie, o čom hovorí, pozrite si toto video :)


Ak sa naučíte správne skákať cez švihadlo, pochopíte, že táto činnosť Vám posilní srdce, spáli snáď milión kalórií a na to, aby ste vyťažili z cvičenia maximum nemusíte tráviť denne hodiny v posilňovni. Dnešná doba je hektická a preto je nevyhnutné sa naučiť nestrácať zbytočne čas. Takisto na efektívny tréning nepotrebujete drahé vybavenie. Stačí Vám Váha vlastného tela a jedno švihadlo. Výhodou skákania cez švihadlo je, že je to jedno z najlepších kardio cvičení, ktoré si viete predstaviť, pri krátkom tréningu spálite veľa tuku kvôli zrýchlenému metabolizmu, posilníte si srdce a švihadlo je ľahko prenosné, takže môžete cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Takže, ako na to? Dôležité je skákať na dobrom povrchu. Rozhodne neskáčte na betóne, alebo na podobnom tvrdom povrchu. Ak budete skákať napríklad na dreve, mäkší povrch čiastočne absorbuje náraz. Neskáčte vyššie ako centimeter – tri centimetre nad zem (bohate to stačí na to, aby cez tento priestor prešlo švihadlo), pretože čím vyššie budete skákať tým viac zaťažujete kĺby na bokoch, kolenách a členkoch. Taktiež pri skákaní cez švihadlo noste správnu obuv, ktorá bude tlmiť dopad nárazov a zároveň ochráni Vaše chodidlá. Aby správna technika skákania mala zmysel, musíte mať švihadlo správnej dĺžky. Lebo ak máte pridlhé, alebo prikrátke švihadlo, môžete sa snažiť ako chcete, stále budete zakopávať. Ako určíte primeranú dĺžku? Postavte sa jednou nohou na stred švihadla a natiahnite jeho konce do výšky. Ak sú rukoväte nad Vašími ramenami, potom je švihadlo pridlhé. Mali by totiž siahať asi tak po pazuchy.
Skákanie cez švihadlo - bleskové chudnutie
Zdroj: youqueen.com

Desatoro skákania cez švihadlo

  1. Udržujte balans tak, že sa pozeráte stále pred seba
  2. Pri skákaní majte spevnenú hornú časť tela
  3. Celú váhu prenášajte na plochu pod prstami na nohách
  4. Odrazte sa a pristávajte na tejto ploche. Neskáčte na špičkách, ani sa neodrážajte celými chodidlami. Všetok balans sa musí odohrávať pod prstami na nohách.
  5. Skáčte iba tak vysoko, aby cez vzniknutú medzeru mohlo preletieť švihadlo
  6. Lakte držte blízko pri tele
  7. Lakte by mali v 45 stupňovom uhle s Vaším telom
  8. So zápästiami opisujte malé kruhy. Netreba mávať s rukami hore-dole, aby sa švihadlo pohybovalo.
  9. Keď sa naladíte na rovnaký rytmus, kde výskoky budú zodpovedať točeniu švihadlom, nikdy viac už nezakopnete.
  10. Dbajte na správne prevedenie skoku. Dobrá forma je dôležitejšia ako rýchlosť.

Koľko kalórií spálite skákaním cez švihadlo?

Na internete nájdete množstvo kalkukačiek, ktoré Vám vypočítajú presné číslo v závislosti na Vašej váhe, čase a intenzite. Napríklad osoba vážiaca 82 kg by pri intenzívnom skákaní cez švihadlo za 10 minút spálila okolo 200 kalórií. A to rozhodne stojí za vyskúšanie :) Ak teda chcete rýchlo schudnúť, skáčte cez švihadlo.