Superjedlo - potraviny, vďaka ktorým chudneme

Superjedlo nie sú potraviny, ktoré je Superman. Superjedlo napomáha rastu zdravých a silných kostí, slúži ako prevencia pri chronických ochoreniach, zvyšuje energiu, zlepšuje zrak, ale vedeli ste, že jedlá, ktoré teraz spomeniem pomáhajú v dlhodobom merítku aj pri chudnutí?

Skôr ako si naškrečkujete zásoby tej, či onej potraviny, chcela by som Vás upozorniť, že žiadne jedlo, nech je akokoľvek zdravé za Vás neschudne. Dokonca ak budete jest niektoré z týchto potravín viac, ako je zdravé, môžete veľmi ľahko z nich pribrať. Nasledovný zoznam potravín predstavuje také jedlá, ktoré svojim zložením napomáhajú k lepšiemu tráveniu, k dlhodobému zasýteniu, alebo k spaľovaniu tukov a tým pádom Vám nepriamo pomáhajú schudnúť. A keď už štíhli ste, pomáhajú Vám si svoju postavu udržať. Takže, netreba na nič čakať a nasledovné potraviny zaraďte do svojho jedálnička. Niektoré Vás určite prekvapia, lebo o nich často počúvate ako o smrteľnom prehrešku, ak ste na redukčnej diéte.

Čierna fazuľa
Jedna šálka čiernej fazule obsahuje 15 gramov proteínov, ktoré Vás zasýtia na dlhú dobu a pritom neobsahuje saturovaný tuk, ako napríklad červené mäso, ktoré je tiež zdrojom bielkovín.
Ovsené vločky
To, že sú bohaté na vlákninu vie asi každý. Porcia ovsených vločiek Vám pomôže s trávením, rozhýbe lenivé črevá a zasýti Vás na dlhé hodiny.

Avokádo
Nemusíte sa báť konzumovať tuky. Pokiaľ sú to tie správne tuky. A avokádo rozhodne obsahuje ten správny druh tukov. Každý deň si doprajte štvrťku, alebo polovicu avokáda a sledujte, ako z Vás podkožný tuk doslova odpadne. Avokádo je navyše bohatým zdrojom vlákniny a bielkovín. Neviem ako Vy, ale ja ďalšie dôvody na jedenie avokáda nepotrebujem.
Superjedlo - potraviny, vďaka ktorým chudneme
Zdroj: healthyweightlosstip.com

Losos
Ešte na chvíľočku ostaneme pri tuku. Tentokrát pri rybom. Tuky obsiahnuté v lososoch pomáhajú znižovať hladinu inzulínu a tak bojujú v dlhodobom merítku proti cukrovke. Filet z lososa Vás zásobí dávkou čistých bielkovín, po ktorých ostanete dlhšie plní, ako po porcii sacharidov.

Čučoriedky
O ich benefitoch som už na tomto blogu písala. Sú síce maličké, ale veľkosť nie je všetko :) Čučoriedky bojujú proti starnutiu a jedna šálka obsahuje len okolo 80 kalórií, pričom si spolu so štedrou porciou antioxidantov pošmáknete na 4 gramoch vlákniny.

Brokolica
Či už varená, alebo surová, brokolica je známa ako bojovník proti rakovine, ale tiež je napumpovaná až po vrch vlákninou a má smiešne nízky obsah kalórií.

Hnedá ryža
Kto povedal, že sacharidy sú pri redukčnej diéte tabu? Hnedá ryža nie je zbavená vrchnej šupky a to je jej veľká výhoda, lebo sa v nej nachádza veľké množstvo vlákniny, ktorá upraví trávenie, vytočí metabolizmus na vysoké obrátky a naštartuje spaľovanie tukov.

Zdroj: tzuna.info
Hruška
Jedna porcia hrušiek Vám dodá až 15% odporúčanej denne dávky vlákniny. Jedna štúdia dokonca dokázala, že ženy, ktoré jedli denne tri hrušky vo finále schudli viac ako tie, ktoré hrušky nejedli. Ale pozor. Hrušku nehoľte a šupku nechajte namieste. V nej sa totiž skrýva najviac spomínanej vlákniny.
Grapefruit
Grapefruit sa nepovažuje za superjedlo len tak pre nič za nič. Ak by ste nič nezmenili vo svojich stravovacích návykoch, len pred každým jedlom by ste zjedli polovičku grapefruitu, môže Vám táto malá úprava pomôcť schudnúť až pol kilogramu za týždeň! (utekám do obchodu pre grapefruity!) Mimochodom, vedeli ste, že grapefruity majú schopnosť znížiť hladinu inzulínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za ukladanie tuku a tak vedú k úbytku váhy.

Mandle
Orechy sa považujú za zdravú formu maškrty, keď máte chuť niečo zobkať. Orechy vo všeobecnosti majú v zložení tie zdravé tuky, ktoré nám pomáhajú chudnúť. Ak si dáte mandle, znižujete riziko, že Vás prepadne chuť na sladké a pôjdete v noci vykradnúť továreň Figaro.

Zelený čaj
O jeho priaznivých účinkoch na chudnutie ste toho počuli pravdepodobne už dosť. Dúšok horúceho nápoja Vás hydratuje podobne ako voda a preto ho môžete s čistým svedomím zarátať do svojho pitného režimu. Zelený čaj je tiež zdrojom antioxidantov, ktoré majú na svedomí striasanie tukových zásob. Jedna štúdia hovorí o tom, že 5 šálok zeleného čaju denne sa Vám pomôže zbaviť pri chudnutí až dvojnásobku váhy. Či to platí na každého netuším, ale za pokus to stoji.

Šošovica
Opäť a znova zdroj proteínov a vlákniny.

Banány
Síce obsahujú viac cukru, ktorému sa všetci chudnúci vyhýbajú ako čert svätenej vode, ale tento banánový cukor zrýchli metabolizmus a dodá Vám veľa energie na fyzické aktivity.

Vajcia
Vajíčka majú zlú povesť pokiaľ ide o chudnutie. Ale neprávom. Toto typické raňajkové menu doslova pláva v bielkovinách, ktoré účinne uhasia Váš apetít na dlhé hodiny. Výskum ukazuje, že ženy s nadváhou, ktoré jedli na raňajky vajíčka schudli 2x toľko, ako tie, ktoré raňajkovali bagle. A s cholesterolom si nemusíte robiť starosti. Podľa najnovších štúdií tí, ktorí vajíčka pravidelne jedia nemajú vyšší cholesterol ako tí, čo sa im vyhýbajú.

Čokoláda
Kúsok pravej čokolády s vysokým obsahom kakaa tu a tam spomaľuje trávenie, čiže sa budete cítiť dlhšie sýti a do svojho ďalšieho jedla. Taktiež drží Váš apetít na uzde a je menšia šanca, že Vás prepadnú nezvládateľné chute na sladké, alebo slané.

Pomaranč
Pomaranč má málo kalórií, je osviežujúci a zároveň obsahuje veľa vlákniny. Je to skrátka ideálna voľba zdravej desiaty, alebo olovrantu.

Nízkotučné mlieko
Mlieko a mliečne výrobky sú zdrojom vápnika. Výskumy ukazujú, že ženy, ktoré každý deň prijali od 1000 – 1400 miligramov kalcia každý deň, spálili pri chudnutí oveľa viac tuku.