Ako sa vyhnúť nekontrolovanému jedeniu, keď sa nudíte

Nuž tak, všetci s tým máme skúsenosť. Pozeráte svoj obľúbený seriál, alebo film a zrazu si poviete: „Hmm...mám chuť na niečo dobré... Ale nechce sa mi pripravovať šalát, tak si dám zemiakové lupienky...“ Akonáhle sa sústredíte na niečo iné, ako na jedlo, ktoré pred sebou máte, môže to mať katastrofické dôsledky na Vaše chudnutie. Myslím, že nikoho neprekvapí, ak skonštatujem, že bezduché „zobkanie“ nejakých snackov je zabijak každej redukčnej diéty. A netýka sa to len posedávania pred telkou. Ak si jedlom vypĺňate čas, alebo zaháňate nudu za týždeň môžete ľahko skonzumovať až 4500 kalórií navyše. To je vyše pol kilogramu usadeného a nespáleného tuku! Dá sa vôbec nejako zabrániť takému nadmernému príjmu energie, ktoré do seba dostaneme len prostredníctvom pojedania nejakých drobností počas dňa? Celkom určite! Bude to chcieť len trošku sebadisciplíny.

 • Napite sa

  Pravdaže, mám na mysli vodu, ale do úvahy pripadajú aj nesladené čaje. Ak Vám voda vôbec nechutí, môžete skúsiť do nej pridať zopár kvapiek citrónu, alebo plátky nejakého ovocia. Ako sa hovorí, hlad je prezlečený smäd, preto by ste ho rozhodne nemali podceňovať.
 • Vyčistite si zuby, alebo použite ústnu vodu

  Okrem toho, že budete mať nonstop svieži dych a celková zubná hygiena naberie úplne nový rozmer, mentolová chuť vo Vašich ústach Vám spoľahlivo prekazí akékoľvek túžby na nejaké jedlo. Všetci vieme, že zubná pasta dokáže prekaziť vychutnanie hocijakého jedla aj hodinu po vyčistení zubov.
 • Zamestnajte si ruky

  Keď sa budete venovať činnosti, ktorá zahŕňa konštantné používanie Vašich rúk, asi len veľmi ťažko do tejto aktivity vtesnáte aj jedenie. Nezáleží na tom, či skladáte puzzle, zapletáte si vlasy, umývate riady, lakujete si nechty, alebo pretrhávate zelinu v záhrade, ak si zamestnáte ruky (a aj myseľ), potom nehrozí, že by ste začali jesť niečo len tak z nudy.
 • Ale keď Vy ste fakticky hladní, čo v takom prípade?

  Keď sa potrebujete najesť a ozaj máte chuť len na niečo malé, to je tiež v poriadku. Ide hlavne o to, čo v takých prípadoch zjete. Zmyslom tohto článku nebolo Vás naučiť, ako sa vyhladovať na smrť, ale skôr som Vás chcela viesť k disciplinovanosti. Ak jete len preto, že sa nudíte, alebo proste „len tak“, potom sa stráca hlavný zmysel potravy ako takej – dodať telu palivo, aby malo energiu fungovať ďalej. Vždy keď idete niečo zjesť spýtajte sa samých seba – potrebujem sa posilniť, alebo mám len na toto jedlo chuť. Ak necháte za Vás rozhodovať Váš mlsný jazýček, môže Vás to stať Vaše zdravie. Keď viete, že Vaše telo potrebuje ďalší prídel paliva, potom si musíte nevyhnutne položiť druhú otázku. Má toto jedlo, ktoré sa chystám zjesť nejakú výživovú hodnotu? Bude si vedieť z neho moje telo odčerpať potrebné minerály a vitamíny, alebo je len chuťovo príťažlivé? Ak sa budete takto zhovárať sami so sebou a nebudete do úst pchať všetko čo Vám príde pod ruku úplne bez rozmyslu verím, že začnete postupne robiť lepšie rozhodnutia, čo sa týka jedla, ktoré skonzumujete.
Ako sa vyhnúť nekontrolovanému jedeniu, keď sa nudíte
Zdroj: fitsugar.com

Ako ďalej zájdeš?

Jedlo sa často prirovnáva k palivu, pre naše telo. Vďaka jedlu fungujeme, hýbeme sa, dýchame, skrátka, naše telo pracuje. Keď prestaneme dodávať telu palivo, prestane fungovať. Nie naraz, ale postupne. Kvalitná strava je porovnateľná s kvalitným palivom. Fast foody, polotovary, sladkosti a slané pochutiny sú ako navoňaný vodou riedený benzín. Vonia síce krajšie a príťažlivejšie, ale benzínový motor na vodu nechodí. Spomeňte si na to, keď budete mať pred sebou nabudúce misku výdatne osolených chipsov, alebo hrsť lieskových orieškov. Čo si vyberiete pre svoj motor? Najlepší benzín, alebo nekvalitné a riedené palivo?