Cheat Day - môžete jesť všetko čo chcete a aj tak budete chudnúť

Väčšina z nás má v mysli chudnutie úzko spojené s príšernou námahou pri cvičení a so železnou vôľou, ktorú si trénujeme v podstate vždy, keď sa ideme najesť. Čo keby som Vám povedala, že zdravý životný štýl nemusí byť tak otravne nudný, ako Vám to všade podsúvajú? Dámy a páni, zoznámte sa s tzv. Cheat Day.

Cheat Day vo voľnom preklade znamená niečo ako „podvádzací deň“. Je to teda deň kedy môžete „podvádzať“ pri svojom inak zdravom životnom štýle. Nikto nedokáže do konca života nezjesť ani jednu nezdravú vec. Zbytočne si budeme klamať, tie nezdravé veci skrátka chutia najlepšie. Preto by Vás malo extrémne potešiť, že ak chcete dlhodobo a konzistentne chudnúť, mali by ste si raz do týždňa dopriať Cheat Day.


Celý deň som sa držala, ale večer som si vyhodila z kopýtka. Priberiem z toho?

Toto je celkom rozšírený mýtus. Ak sa dlhodobo zdravo stravujete, tým myslím veľa zeleniny, ovocia, bielkovín a vylúčili ste sladkosti a pravidelne cvičíte, robíte pre svoje zdravie naozaj veľa. A na začiatku sa Vám Vaše telo odmení tak, že budete chudnúť. Rýchlo. Ale potom príde zlom a Vám sa váha nepohne ani o gram nižšie. Toto zvykne ľudí naštvať a tak buď začnú cvičiť ešte intenzívnejšie, alebo si zmenšia porcie a začnú hladovať. Takto to vydržia zopár dní a potom sa zrútia a vyrabujú najbližší fast food. Ak ste sa v tomto popise našli a stáva sa Vám to celkom pravidelne, nezúfajte.
Ak si z času na čas vyhodíte z kopýtka, nič sa nestane a verte mi, nie je to koniec sveta. Práve naopak.

Jeden deň v týždni jesť čo chcem? Neodporuje to logike?

Ak sa to podá takto jednoducho, áno. Ale chudnutie nie je len o číslach, aj keď by sa to niekedy mohlo tak zdať. Keď je Váš bazálny metabolizmus napríklad 1800 kalórií a Vy dlhodobo každý deň prijímate napríklad 1400, je to síce skvelé, lebo týždenne tak len na strave „ušetríte“ 2800 kalórií, čo je takmer úbytok pol kila tuku. Avšak naše telo je mimoriadne prispôsobivé a tak si po istej dobe na takýto prídel energie zvykne a Vy už ďalej nebudete chudnúť.

Takže cvičím do úmoru, stravujem sa bezchybne a po istej dobe prestanem chudnúť?

Viem. Je to šok, ale je to tak. Odborne sa tento jav nazýva „plateau“. Telo skrátka narazí na akúsi neviditeľnú bariéru, ktorú nemôžete nijako preraziť. A tu nastupuje na scénu extrémna frustrácia. Buď ľudia skĺznu opäť do nezdravého životného štýlu a vykašlú sa na chudnutie, alebo začnú hladovať. Ani jedna, ani druhá varianta nie je správna. Skôr, ako začnete panikáriť, mám pre Vás dobrú správu. Plateau Vás môže obísť, ak budete vedieť ako na to.

Metabolizmus Vám naštartuje Cheat Day. Jupííí!

Teraz je v podstate jedno, či nechudnete kvôli tomu, že ste prestali chudnúť v dôsledku extrémnych diét, alebo kvôli tomu, že máte dlhodobo upravenú stravu. Keď to rozmeníme na drobné, dlhodobé diétovanie spôsobuje pokles hladiny leptínu – hormónu, ktorý priamo ovplyvňuje spaľovanie tukov. Ak si raz týždeň doprajete Cheat Day, potom leptín skočí späť do normálu a telo zase začne spaľovať tuky ako divé.

Áno, naozaj si môžete dať pizzu, Big Mac menu a zmrzlinu a napriek tomu budete chudnúť

Súhlasím, je to skutočne dôvod na oslavný tanec. Veď kto by sa netešil tomu, že má konečne dobrý dôvod si dať svoje milované jedlo? Stačí, ak budete celý týždeň cvičiť a jesť rozumne s kalorickým deficitom okolo 400 kalórií pod svojim bazálnym metabolizmom. Potom jeden deň (asi najideálnejšie piatok, sobota, alebo nedeľa) si doprajte čo chcete bez obmedzovania. Takto zmätiete svoj organizmus, ktorý si bude myslieť, že obmedzovanie v jedle je len dočasné a nedostaví sa tak vyššie spomínané plateau. Okrem toho, mám takú skúsenosť, že keď sa cez svoj Cheat Day vyslovene až prejem všetkého, na čo mám chuť, cez týždeň na sladkosti, alebo nezdravé jedlo vôbec nemyslím. Takýmto spôsobom sa mi darí stabilne chudnúť 1 – 1,5 kg týždenne bez toho, aby sa moje ubúdanie na váhe zastavilo.

Kedy si naplánovať Cheat Day?

Je to naozaj len a len na Vás. Záleží od Vašich preferencií a režimu. Ak chodíte v piatok von a vtedy Vás najviac lákajú nezdravé, alebo kaloricky bohaté jedlá, potom by mal Váš Cheat Day byť v piatok. Ak sú pre Vás najväčším pokušením nedeľné obedy u mamičky/babičky, potom logicky si povoľte uzdu v nedeľu. Dôležité je ale sa zase na druhý deň vrátiť na správnu cestu. Mali by ste totiž zhrešiť len raz týždenne pri ZDRAVOM životnom štýle a nie spraviť si jeden zeleninový deň pri fast foodovom stravovaní :)

Ako čo Vy? Využívate Cheat Day pri chudnutí, alebo o tom počujete prvý krát?