Spinning - bleskové zníženie váhy

Pod bicyklovaním sa dá predstaviť hocičo. Babka, ktorá šľape do pedálov tak pomaly, že takmer stojí na mieste sa tiež bicykluje. Ale aj Peter Sagan na Tour de France sa bicykluje. Preto nie vždy musíte bicyklovaním schudnúť, lebo ak to nerobíte správne, potom sa bicyklom prepravujete len z miesta A na miesto B. Ak chcete naozaj zhodiť tukový vankúš, ktorý Vás obaľuje, potom budete musieť nasadiť tvrdší kaliber – spinning.

Hodina spinningu sa rovná štyrom hodinám bicyklovania

Ak neradi strácate čas a svoje tréningy chcete mať čo najviac efektívne, potom určite vyskúšajte zopár hodín spinningu. Buď mu úplne prepadnete, alebo budete musieť pokračovať v pátraní po obľúbenom športe ďalej. Prečo je spinning tak vhodným nástrojom na chudnutie? Jednoducho preto, lebo inštruktor Vás bude držať v správnej tepovej frekvencii po celú hodinu spinningu a tak budete spaľovať tuky ako diví. Okrem toho zabudnete na problémy, posilníte si srdce, lebo spinning je výborné kardio a spoznáte sa s novými ľuďmi. Síce budete preklínať každé vrecko chipsov, čo ste kedy zjedli, ale ten pocit po skončení hodiny stojí za to.

Čo keď nemám žiadnu kondičku?

To, že nebudete stíhať sa nemusíte báť. Niektoré fitká majú špeciálne hodiny určené pre začiatočníkov. Ak však nič také vo svojom okolí nenájdete, prihláste sa pokojne aj na hodinu, kde sú pokročilí. Na spinningu je fajn to, že každý ide svojím vlastným tempom, ide len o to, aby ste kopírovali rytmus, ktorý udáva inštruktor. Ak však nebudete vládať a budete potrebovať zvoľniť, nikto na Vás vrieskať nebude. Práve tým, že budete v skupine ľudí, nebudete sa chcieť vzdať a budete svoju zónu pohodlia posúvať ďalej a zatiaľ čo v súkromí svojho domova by ste sa už po desiatich minútach zvalili na koberec s tým, že začnete znova zajtra, pri hodine spinningu sa Vám to nestane. Ak ste obklopení ľuďmi, ktorí robia to isté čo Vy a nevzdávajú sa, bude Vás to motivovať, aby ste vytrvali. A presne tak sa Vám kondička zlepší. Keď budete robiť niečo, čo je Vášmu telu nepohodlné.
Spinning - bleskové zníženie váhy
Zdroj: healthypage.com

Prvý krát na spinningu

V prvom rade si zavolajte do fitnesscentra s dostatočným predstihom. Počet miest na hodinách spinningu je obmedzený a sedadlá na bicykloch sa pomerne rýchlo rozchytajú, preto sa ubezpečte, že na Vás nejaké to miesto zvýši. Keď už prídete na hodinu, upozornite trénera, že ste na spinningu po prvý krát. Ten Vám potom vysvetlí, ako si máte nastavovať sedadlo a ostatné veci na bicykli a taktiež Vám objasní aj pokyny k samotnému spinningu. Ak tréner vie, že má na hodine začiatočníkov, venuje im pozornosť v tom zmysle, že ich upokojí, že môžu ísť vo voľnejšom tempe, alebo že sa nemusia postaviť vtedy kedy ostatní. Dôležité je, aby ste rešpektovali svoje možnosti a nesnažili sa hneď o výkony hodné olympijského športovca.

Dodržujte pitný režim

Táto fráza sa neopakuje stále dookola len tak pre srandu. Piť by ste mali začať už pred hodinou, lebo garantujem Vám, že počas spinningu sa poriadne zapotíte. Nepite však nárazovo, ale postupne. Z času na čas si dajte deci vody, tak aby ste nepociťovali smäd. Keď už smädní ste, to je znamenie, že Váš organizmus je dehydrovaný. Piť kľudne môžete aj počas samotného spinningu, na bicykli je stojan, kde si môžete odložiť Vašu fľašu. Čo sa týka nápojov, najvhodnejšia je samozrejme čistá voda. Do nej si môžete pridať pre chuť citrónovú šťavu.

Ako zistím, že chudnem?

Hodina spinningu spravidla trvá (prekvapivo) hodinu :) Tréning sa začína rozohriatím a potom sa tempo mení prostredníctvom záťaže napríklad tak, že idete buď po rovine, alebo do kopca. Taktiež sa v niektorých úsekoch môžete postaviť, čím je cvičenie ešte náročnejšie. Ak Vám ide prioritne o chudnutie, potom bude vhodné zainvestovať do šport testera – merača pulzovej frekvencie. Človek totiž spaľuje tuky len pri určitej tepovej frekvencii. Keď si počas hodiny budete môcť túto frekvenciu odsledovať budete vedieť kedy máte pridať a naopak kedy ubrať.