Ideál ženskej krásy vtedy a teraz

Máte pocit, že sa vymykáte súčasnému ideálu krásy? Môžete si pokojne vydýchnuť. Ideál krásy sa stále mení. Okrem toho, je dôležité si vytvoriť zdravý vzťah sám so sebou, aby s nami potom spoločnosť nemávala, ako sa jej zachce. Keby Vám niekto povedal, že teraz je IN skákať z lietadla bez padáka, asi si poťukáte na čelo a poviete si, že je to idiot. Aj keby to robili všetci, aj tak by ste neohrozili svoj život preto, aby ste nasledovali trendy. Prečo potom ľudia slepo nasledujú, čo im diktuje móda, pokiaľ ide o ich zdravie?

Keď sa pozrieme na to, ako sú dnešné mladé dievčatá ľahko manipulovateľné módnym priemyslom a ako sú nezdravo posadnuté svojim vzhľadom je dôležité, aby sme vzali do úvahy, že to, čo je pekné dnes, nemusí byť pekné aj zajtra. Žena s perfektným telom z roku 1930 by v dnešných merítkach krásy podľa Hollywoodu nestála ani za pohľad. Preto v prvom rade myslite na svoje zdravie a aby ste sa dobre cítili vo svojej koži. Naučte sa akceptovať a mať rady tak, ako ste sa narodili a keď máte tento stabilný základ, až vtedy môžete začať pracovať na svojom zdokonaľovaní. Lebo ak samých seba a svoje telo vnímate ako jednu obrovskú chybu, potom nikdy nebudete spokojní. Prečo anorektičky si stále pripadajú byť tučné, aj keď sú doslova kosť a koža? Prečo ženy sa opakovane vracajú k plastickým chirurgom, ktorí ich majú viac a viac „vylepšiť“? Lebo skrátka nie sú spokojné a vždy im príde, že druhé telo, alebo druhá tvár by bola oveľa lepšia, ako to, čo majú teraz.

Preto som sa rozhodla napísať článok o tom, ako sa menilo ponímanie ženskej krásy v priebehu rokov. Žite tak, aby ste boli spokojné a nenechajte sa manipulovať okolím. A ak ste smutné z toho, že nie ste vychudnuté ako modelky, potom Vám môžu byť útechou slová škótskeho komika Craiga Fergusona, ktorý hovorí: „Ak Váš manžel trvá na tom, aby ste boli chudé ako prútik, potom to nie je Váš manžel, ale Váš homosexuálny kamarát... Chlapi majú radi, ak má žena krivky. Ak Vám teda najbližšie nejaký chlap povie: Nie si tak trošku pritučná? Odpovedzte mu: A ty nie si tak trochu gay?“ :)

The Gibson Girl, 1900-1910

Zdroj: huffingtonpost.com

The "Gibson girl" je výtvorom Charlesa Dana Gibsona, ktorý stelesňoval ideál ženskej krásy na prelome storočí. Takáto žena bola vysoká s bujným poprsím, širokými bokmi, ale úzkym pásom. Takúto postavu si všímal na mladých dievčatách, ktoré sa pohybovali jednoducho všade. Na uliciach, v divadlách, obchodoch, ale aj za pultami predajní.

Flapper, 1920

Zdroj: huffingtonpost.com

Tento typ žien bol povestný pre krátke a voľné šaty, vlasy ostrihané na bob a „škandalózne“ správanie na verejnosti, ako fajčenie, alebo šoférovanie. Také čosi bolo pre ženy v tej dobe nepredstaviteľné a predsa sa našla skupinka, ktorá sa na to dala. Videli ste Veľkého Gatsbyho? Potom viete, čo si máte pod ideálom krásy v tomto období predstaviť.

Mae West, 1930

Zdroj: huffingtonpost.com

Hollywoodska hviezda Mae West bola pravým opakom žien s označením flapper. Rada zdôrazňovala svoje boky a pás a potrpela si na oblečenie, ktoré tesne obopínalo jej postavu. Opäť je oslavovaná ženská postava s krivkami.

Rita Hayworth, 1940

Zdroj: huffingtonpost.com

Počas 2. svetovej vojny sa opäť zmenilo vnímanie ženskej krásy. Jedla nebolo nazvyš, preto objemnejšie telá akosi zmizli z povrchu zemského. Taktiež sa upustilo od frivolného životného štýlu, ktorý bol ženám vlastný v 20. rokoch. Krásna žena 40. rokov 20. storočia mala bezchybnú pokožku, štíhlu postavu, ktorá nebola ani priveľmi vychudnutá, ani tučná, skrátka, taká akurát.

Marilyn Monroe, 1950

Zdroj: huffingtonpost.com

Sexsymbol 50. rokov, ktorý pretrváva vlastne dodnes. Marilyn si bola dobre vedomá svojich ženských zbraní a bez okolkov ich využívala vo svoj prospech. Jej postava v tvare presýpacích hodín privádzala mužov do šialenstva a ženy zelenali závisťou.

Twiggy, 1960

Zdroj: huffingtonpost.com

Po prvý krát v histórii sú v kurze chudé ženy. Rozdiel bol v tom, že útla modelka Twiggy bola chudá od narodenia. Ako sa sama vyjadrila, stále jedla, ale pribrať nemohla. Zaujímavé je, že Twiggy bola proti vyzdvihovaniu chudosti na piedestál krásy. V tomto období svoju úspešnú éru zažíva aj legendárna Audrey Hepburn, ktorá bola tiež prirodzene veľmi chudá.

Farrah Fawcett, 1970

Zdroj: huffingtonpost.com

Po sexuálnej revolúcii v 60. rokoch sa v móde začína prejavovať trend zdravého a vyšportovaného tela podľa vzoru Farrah Fawcett. Dlhé, štíhle, vypracované svaly a opálené telo, to bolo niečo, čo sa považovalo za najkrajšie.

Jane Fonda, 1980

Zdroj: huffingtonpost.com

Aj keď súčasná generácia Jane Fonda vníma skôr ako zostarnutú herečku, v 80. rokoch bola neuveriteľne populárna pre svoje cvičebné videá. Atletická postava je niečo, čo sa plynulo presunulo zo 70. rokov do ďalšej dekády. Ak ste v tom období boli štíhle, bolo to fajn, ale ak ste okrem toho boli silné a vyšportované, bolo to ešte lepšie. 80. roky okrem šialených účesov, trvalých a krikľavých farieb vyprodukovali aj modelky ako Naomi Campbell a Claudia Schiffer, ktorých štíhle a vysoké telá boli na míle vzdialené postave priemernej ženy.

Kate Moss, 1990

Zdroj: huffingtonpost.com

V 90. rokoch sa na modelky začal klásť asi najväčší nápor, lebo prototypom krásy sa stala Kate Moss, ktorá patrí k najznámejším modelkám v histórii. Stala sa totiž predstaviteľom trendu, ktorý sa volal „heroin chic“, bledá pokožka, výrazne vystúpené lícne kosti a vychudnuté telo. Tento zjav rozhodne nemal nič spoločné so zdravým výzorom a len vytvoril živnú pôdu pre rozšírenie porúch príjmu potravy. Kate Moss je okrem závratnej kariéry vo svete modelingu a profesionálnej „party girl“ aj autorkou neslávneho výroku: „Nič nechutí tak dobre, ako pocit, že ste chudí.

Adriana Lima, 2000

Zdroj: huffingtonpost.com

Aj keď drvivá väčšina módnych návrhárov je homosexuálne orientovaná a preto na mólach uprednostňujú modelky vychudnuté na kosť, našťastie to nemôžeme povedať o značke Victoria´s Secret. Modelky predvádzajúce pre túto značku sú vysoké, štíhle, majú dlhé nohy, ale veľké prsia. Ich telá sú síce štíhle, ale nie vyhladované. Chudé sú vďaka športu. Anjelikovia Victoria´s Secret majú v zmluvách, že sa o svoje telá musia starať tak, že budú pravidelne cvičiť a budú jesť len zdravú stravu. Majú striktne zakázané drogy, tetovania a akýkoľvek životný štýl, ktorý by mohol viesť k zmene ich postavy.

Cara Delevingne, 2010


Tento zaujímavý úkaz vtrhol do sveta modelingu ako tornádo a všetci návrhári si ju okamžite zamilovali. Cara má výrazné črty, je veľmi chudá a považujú ju za novú Kate Moss.

Tak to vidíte. V priebehu rokov sa ideál krásy stále menil. Trendy skrátka prichádzajú a odchádzajú. Žite si svoj život, nehrajte sa na niekoho iného a nerobte niečo, čo Vám nie je prirodzené. Nemusíte sa snažiť dosiahnuť medzeru medzi stehnami len preto, že si všetky Vaše kamošky fotia nohy a pridávajú fotky na Instagram. Počkajte pár rokov a uvidíte, že sa za to budú neskôr hanbiť ;)