Recept: Lemon Curd / citrónový krém

Lemon curd je tradičný anglický krém a ešte sa len dostáva do povedomia našej domácej kuchyne. Lemon curd by som opísala ako lahodný citrónový krém, ktorého použitie je tak bohaté, že budete schopní (ako ja) ho dávať úplne všade. Na wafle, toasty, palacinky, lievance, do cupcakes, budete ním zdobiť torty, alebo ho len tak jesť :) V zahraničí ho bežne dostanete kúpiť v obchodoch, ale spraviť si lemon curd doma vôbec, ale vôbec nie je ťažké. Stačí, ak máte dobrý recept a o neprekonateľnú lahôdku máte postarané.

Ingrediencie:
  • 3 citróny (budete potrebovať z nich kôru, aj šťavu)
  • 2 „tučnejšie“ plátky zmäknutého masla (nie Flóry, Ramy, ale klasického masla)
  • 2 celé vajíčka
  • 2 žĺtky
  • 150 – 200 g práškového cukru
  • Solamyl
  • nádobu na uskladnenie
thetailoredtea.com
Zdroj: thetailoredtea.com

Najskôr si zmäknuté maslo vymiešajte v hrnci s preosiatym cukrom na vysokých obrátkach. Tým, že ho preosejete sa vyvarujete tvorbe hrudiek v lemon curd. Dôkladne umyte citróny a nastrúhajte z nich kôru. Potom takto oholené citróny odšťavte. Kôru aj citrónovú šťavu dajte do hrnca k maslovo-cukrovej zmesi a po jednom pridajte žĺtky, potom celé vajíčka a mixérom zmiešajte všetko dohromady, až kým Vám nevznikne hladká zmes veselej intenzívnej žltej farby.
Lemon Curd Recept
Zdroj: chow.com


Potom lemon curd na strednom plameni varte (asi tak 10 – 15 minút), ale dbajte na to, aby ste tento citrónový krém stále miešali, lebo by sa Vám naspodu mohol ľahko pripáliť. Zmes by mala pomaly stekať z varechy. Ak Vám lemon curd nechce zhustnúť, potom môžete pridať trochu Solamylu. Ak máte zmes naopak príliš hustú, pridajte malú trošku vody, alebo citrónovej šťavy. 


Lemon curd počas varenia ochutnávajte a pomer jednotlivých ingrediencií si upravte podľa svojej chute. Ak chcete mať tento citrónový krém sladší, pridajte viac cukru. Ak viac kyslejší, logicky musíte z cukru ubrať. Je to na Vás :)


Po varení lemon curd nechajte vychladnúť a potom tento krém už len nadávkujte do vopred pripravených sklenených nádob a uskladnite v chladničke. Takto uskladnený by mal lemon curd vydržať cca 2 týždne, ale ak sa mám priznať, ja som ho v chladničke nikdy tak dlho nesušila :) vždy som ho použila pri pečení, alebo sa jednoducho zjedol :)