Staňte sa tuk spaľujúcou mašinou

Každé ráno keď vstanete z postele a pripravujete sa na vykročenie do nového dňa sa môžete rozhodnúť, či budete mašinou, ktorá nemilosrdne spaľuje tuk, alebo budete chodiaci ukladací priestor na tukové vankúše. Rozhodnutie je na Vás, pamätajte. Na nikom inom. Samozrejme, keby Vám niekto dal na výber, tak všetci sa zhodneme na tom, že chceme spáliť prebytočný tuk. Naše správanie však tomu často vôbec nezodpovedá. Stačí, keď sa naučíte týchto zopár tipov a už nikdy sa nebudete musieť obávať, že by sa na Vás nalepili kilá navyše.

Všetko to začína raňajkami

Toto je asi najzákladnejšie pravidlo. Len malé percento ľudí si uvedomuje, aké sú raňajky dôležité. Väčšina z nás sa zakusne do niečoho, čo je akurát po ruke, alebo pre istotu sa nenaraňajkujeme vôbec. Ak vynecháte raňajky, potom svoje telo predurčujete k tomu, aby bolo hladné po celý deň. Výskumy preukázali, že ľudia, ktorí nemajú vo zvyku raňajkovať zhadzujú kilogramy tuku oveľa ťažšie, pretože sú stále hladní a konzumujú dvojnásobne viac kalórií za deň ako tí, ktorí si raňajky každý deň doprajú. Ak sa nabudúce budete ráno ponáhľať niekam bez toho, aby ste sa najedli, spomeňte si na tento článok. Ani auto nejazdí len na vzduch, tak prečo by ste mali Vy? Možno namietnete, že na raňajky ráno nemáte čas. To je len výhovorka. Čas sa vždy nájde, treba si len zoradiť priority. Možno patríte k tým ľuďom, čo ráno absolútne nič nestíhajú. Naraz si čistíte zuby a aj sa obliekate, len aby ste niekam nemeškali. Vstaňte o 10 minút skôr a uvidíte, že zázračne budete stíhať aj raňajky.

Mami, ešte 5 minút…

Vravíte, že sa o to pokúšate každé ráno, ale so železnou pravidelnosťou vždy zaspíte? Na tento problém Vám poradím malý trik. Sama som si nastavovala budík o hodinu skôr, ale potom som si ho postupne posúvala, až som každý deň svoju hodinu k dobru prespala. Raz som sa rozhodla, že tomu musím urobiť rázny koniec a tak som budík a mobil položila niekam mimo dosahu z postele. Keď začne budík ráno robiť rámus, Vám nebude ostávať nič iné iba sa postaviť a ísť ho umlčať. Keď však už budete na nohách, budete môcť urobiť racionálnejšie rozhodnutie či sa kompletne preberiete, alebo sa odšuchcete späť do postele. Keď sa naučíte skôr vstávať, zistíte, že rána vôbec nemusia byť tak stresujúce, ako ste si mysleli. A konečne si budete môcť dopriať aj pokojné raňajky.

Ale ja ráno nedokážem ani rozprávať, nieto sa ešte najesť

Niektorí ľudia s obľubou tvrdia, že oni ráno jesť nemôžu, lebo ich napína na vracanie. Viem to, lebo som bola taká istá. V podstate si to o sebe stále myslím, ale platí to pre mňa len do určitej hodiny. Nemôžem raňajkovať bezprostredne po zobudení do 7 hodiny ráno, ale keď sa zobudím po siedmej, už s tým nemám problém. Takéto niečo sa volá mentálny blok. Vaše telo robí len to, čo mu prikážete. Ak ste sväto sväte presvedčení, že Vám je ráno z jedla zle, potom logicky tak musí Vaše telo zareagovať. V skutočnosti takáto reakcia je len vecou zvyku. Nikto Vás nenúti si dávať ťažké anglické raňajky. Stačí, keď sa budete po troške učiť priaznivej zmene. Skúste zjesť jogurt, alebo banán. Potom môžete postupne pridávať iné položky do raňajkového menu a onedlho si už nebudete vedieť svoje ráno bez jedla ani predstaviť.
Staňte sa tuk spaľujúcou mašinou
Zdroj: carlosdinares.com

Vždy buďte hydratovaní

Ďalšia fráza, ktorá sa v súvislosti s chudnutím, alebo zdravým životným štýlom omieľa stále dokola ako pokazená platňa. Naše telá sú tvorené z 90% vodou a preto je nesmierne dôležité udržiavať sa v optimálnej hladine. Keď sme dehydrovaní, nefungujú nám orgány tak, ako by mali. Okrem toho sa naše telá snažia vtedy vyriešiť večný rébus, či sme hladní, alebo "len" smädní. Ak budete pravidelne piť, všetkým nepríjemnostiam sa ľahko vyhnete a chudnutie bude pre Vás malina. Ak nie ste dostatočne disciplinovaní a stále zabúdate piť, v dnešnej modernej dobe sa môžete spoľahnúť na rozličné aplikácie na smartfónoch, ktoré Vám v pravidelných intervaloch pripomenú, aby ste si dopriali ďalší pohár vody.

Vždy pripravený
Nie, nemyslím na heslo skautov. Ak chcete cez deň spaľovať tuky ako diví, potom budete musieť byť pripravení na neočakávané situácie a majte vždy poruke niečo zdravé na zahryznutie. Keď Vás prepadne hlad a Vy rozmýšľate nad tým, ako ho zaženiete, je pravdepodobné, že si kúpite nejakú sladkosť, alebo zvolíte rýchle občerstvenie, len aby ste čo najrýchlejšie utíšili to škvŕkanie v žalúdku. Je preto múdre, ak sa vyzbrojíte proti neočakávanému hladu dopredu. Keď budete mať na dosah jablko, hrušku, hrsť orechov, alebo cereálnu tyčinku, zaženiete hlad a zároveň dodáte telu potrebné vitamíny a minerály.

Keď sa budete správne stravovať a budete dodržiavať pitný režim, Vaše telo bude spaľovať tukové zásoby ako po masle. Stačí dodržiavať týchto pár zásad a budete mať dostatok energie na svoju prácu, koníčky, priateľov a rodinu a aj na cvičenie.