Sú tuční ľudia vtipnejší?

Žijeme v spoločnosti, kde sa za ideál krásy považuje vychudnutá žena. Nehovorím chudá, ale vychudnutá. A tak čo ostáva tým, ktoré si hovoria „bacuľky“ a teda majú pár, či niekoľko desiatok kíl navyše? Keď už nemôžu byť za pekné, tak im ostáva už len zaujať svojou inteligenciou, alebo vtipom. Dokonca aj v showbiznise máme zopár herečiek, ktoré sú pri tele a obsadzujú ich výhradne len do komediálnych úloh a aj počas rozhovorov hovoria jeden vtip za druhým. Za všetky spomeniem napríklad známe mená ako Kirstie Alley, Melissa McCarthy a v poslednej dobe veľmi populárna Rebel Wilson. Postupom času sa nám do podvedomia vryla akási predstava, že keď je človek tučný, spravidla býva aj vtipný. Je v podstate jedno, či sa jedná o muža, alebo ženu.

Tuční ľudia si totiž väčšinou vypestujú charakteristický zmysel pre humor, ktorým zvládajú trápne situácie, s ktorými sa stretávajú na denno dennom poriadku v súvislosti s ich objemnejšou postavou. Či už ide o priame posmešky druhých ľudí, alebo udalosti, ktoré prináša sám život, tuční jedinci sa naozaj bežne vedia vyrovnať so všetkým prostredníctvom humoru. Srandu si robia poväčšine zo seba. Mnoho z nich totiž zastáva filozofiu, že keď nazvú sami seba tučnými ako prví a spravia to s humorom, dajú tak najavo, že o svojom výzore vedia, potom ich nikto nemôže uraziť, alebo zraniť.
Zdroj: smartologie.com

Výborne to demonštruje táto ukážka z filmu „Ladíme“. Rebel Wilson na otázku ako sa volá odpovedá: „Tučná Amy.“ A keď sa jej dievčatá spýtajú, či samu seba naozaj volá Tučná Amy povie že áno, aby ju tak vychrtlé baby ako ony dve nevolali za jej chrbtom.


Spomínate si ešte na ošiaľ, ktorý medzi „obyčajnými“ ženami spôsobila bacuľatá Bridget Jones? Jej predstaviteľka na filmovom plátne Renée Zellweger pribrala kvôli tejto role cca 14 kg a aj tak by ste na ňu nepovedali, že je pri tele, keby ste ju stretli v reálnom živote.

Otázkou teda ostáva, či sú objemnejší ľudia skutočne vtipnejší v porovnaní s ostatnými. Myslím, že nie. Zmysel pre humor je niečo s čím sa človek nenarodí. Vtipnosť je skrátka „dovednost“, ktorú musíte trénovať. Vtipný človek vie pohotovo reagovať na vzniknutú situáciu a nehovorí len naučené vtipy, ktoré niekde počul. Ľudia s nadváhou svoje kilá navyše vnímajú často ako komplex, ako svoju nedokonalosť a keď ich nonstop kvôli nim niekto zosmiešňuje, pohotové a vtipné hlášky sú ich formou obranného mechanizmu. A to platí pre každého človeka, ktorý má nejaký komplex. Najlepší komici nikdy nebývajú prototypom krásy. Sú to ľudia, ktorí sa vedia identifikovať s trápnymi zážitkami a zároveň ich vedia obrátiť na srandu.

Myslím, že je skvelé, že spoločnosť začína akceptovať rozmanitosť ľudskej krásy aj prostredníctvom humoru. Lebo ak si vyjdeme von a ocitneme sa v prítomnosti krásneho, ale nudného človeka, bez váhania by sme ho vymenili za záživného spoločníka, aj keď s kilami navyše. Na fotkách sa síce lepšie vynímajú pekní ľudia, ale v reálnom živote zaváži krása duše...