Ako si vyrobiť smoothie - jednoduchý postup, ktorý zvládne naozaj každý

O smoothies som už písala a okrajovo som sa dotkla aj toho, ako si také smoothie môžete vyrobiť. Všetko vyzerá jednoducho (a aj naozaj je!), ale keď už stojíte pred mixérom, z toľkého množstva možností sa Vám môže zakrútiť aj hlava. Často sa mi stáva, že neviem, akú kombináciu zvoliť, aby moje smoothie bolo naozaj chutné. Ale odkedy som si vytlačila tento obrázok (ktorý mám v kuchyni vždy po ruke) nemám s tvorením smoothie ani najmenšie problémy.

Ako na to? V prvom rade sa nepozerajte na smoothie ako niečo, k čomu potrebujete nutne recept. Berte smoothie ako skladačku. Skladačku, ktorá sa skladá z piatich dielov.

 • Ovocie
  Ovocie je nezameniteľnou súčasťou každého smoothie, dodáva mu potrebnú dávku vitamínov, sviežosti, farby a chuti. Minimom sú dva druhy ovocia a ktoré by to mali byť nechávam na Vás. Ak sa nebojíte experimentovania, môžete vyskúšať aj mix ovocia a zeleniny. Zaujímavou kombináciu je byť napríklad mladá mrkva s ananásom. Ak chcete spraviť svoje smoothie extra zdravé, spravte si z neho zelené smoothie. Pridajte zopár mladých a šťavnatých lístkov špenátu.
 • Základ
  Základ smoothie je tekutina, v ktorej pevné kúsky ovocia/zeleniny a iných prísad rozmixujete. Ako prvá nás všetkých napadne voda, ale ako získate v príprave smooties prax, nebudete sa báť mlieka (aj ryžového, alebo sójového), ľadovej kávy, ľadového čaju, ovocných džúsov, alebo kokosového mlieka. Budete potrebovať jeden – dve šálky. Podľa toho, či si robíte nápoj len pre seba, alebo sa chcete s niekým podeliť.
 • Na zahustenie
  Smoothie je tým, čím je práve pre jeho hustú, krémovú konzistenciu, vďaka ktorej Vás spoľahlivo zasýti a nahradí jedno- dve jedlá denne. Okrem toho, že Vás takto smoothie viac zasýti, pridáte do neho ďalšie výživné zložky, čo je len plus. Na zahustenie môžete použiť jogurt, orechové maslo, mrazený jogurt (alebo zmrzlinu, keď si nestrážite kalórie), ľad, kokos, psyllium, alebo orechy. • Malá štipka na dochutenie
  Dochucovať svoje smoothie môžete napríklad surovinami ako cukor, med, javorový sirup, koreniny, figy, datle, alebo vanilkovú esenciu.
 • Pre väčší efekt
  Smoothie je samo o sebe vitamínová bomba a jeho pitím robíte pre svoje zdravie naozaj veľa. Ale čo v prípade, že chcete dosiahnuť jeho pitím ešte viac? Môžete si do mixéra pridať proteínový prášok, zelené riasy v prášku, alebo ľanové zrniečka.

Tak a to je všetko. Keď budete dodržiavať týchto päť zložiek, Vaše smoothie bude za každých okolností perfektné!