Recept: Mimosa cocktail

Keď som bola menšia, veľmi rada som čítala grécke mýty a báje. A vždy keď som si prečítala niečo o ambrózii, božskom nektáre, ktorí pochlipkávali bohovia na Olympe, premohla ma zvedavosť, ako tá ambrózia asi tak chutí. Garantujem Vám, že keď po prvý krát ochutnáte mimosu, budete presvedčení, že mýtická ambrózia musela chutiť presne takto :)

Takže, poďme si najskôr povedať, čo to tá mimosa vlastne je. Mimosa (alebo po našom skôr mimóza) je miešaný nápoj, ktorý je mimoriadne jednoduchý a mimoriadne chutný. Pripraviť by ho malo zvládnuť aj úplné barmanské drevo, lebo na jeho vytvorenie potrebujeme len dve ingrediencie. Mimóza je strom vyskytujúci sa často v Stredomorí a tropických oblastiach, ktorý má opojne voňajúce kvety s charakteristickou žltou farbou. Pravdepodobne odtiaľ aj vzniklo pomenovanie tohto drinku. Povráva sa, že mimosu vynašiel už v roku 1925 Frank Meier v Hôtel Ritz Paris.

Nápoj má teda už pomerne dlhú históriu a neodmysliteľne sa spája tak trochu so snobizmom, lebo z polovice ho tvorí pravé šampanské. Na mimosu natrafíte na svadbách, kde sa vyskytuje ako prípitok, alebo sa podáva ako súčasť brunchov. Mimosa sa súčasťou brunchov nestala náhodou. Je totiž známe, že ľudia si brunch väčšinou doprajú v sobotu, alebo v nedeľu, pričom nie je nič nezvyčajné, že majú za sebou bujarú noc a množstvo vypitého alkoholu. Metódou pokus-omyl sa prišlo na to, že mimosa je skvelý „vyprošťovák“. V zmysle klin sa klinom vybíja sa na počas výdatného brunchu vypije mimosa (ale len jedna!) a nepríjemnej opici môžete zamávať na rozlúčku. Ak to preženiete s alkoholom, je dobré do tela dostať čím skôr vitamín C, ktorý Vám naštartuje činnosť pečene. Takto posilnená pečeň urýchli vylúčenie toxínov z tela a Vy sa budete už čoskoro cítiť ako znovu zrodení. Prečo ale spomínam vitamín C? Lebo čerstvo vytlačená pomarančová šťava tvorí druhý diel miešaného drinku mimosa.

Dobre, dosť už bolo obkecávania, poďme rovno na vec. Čo budete na prípravu tohto lahodného nápoja potrebovať? Ako som spomínala, len dve ingrediencie.

  • Šampanské (alebo šumivé víno, ak nemáte záujem sa buchnúť po vačku)

  • Pomaranče na pomarančovú šťavu


A teraz k samotnej príprave. Ak si kúpite pravé šampanské (nie Huberta – to je šumivé víno ;)), potom sa o chuť nemusíte starať, lebo určite nešliapnete vedľa. To, že pravé šampanské je tak drahé má svoj dôvod. Ak Vám to finančné možnosti nedovoľujú, kúpte si šumivé víno, ale pozor, dbajte na to, aby bolo suché. Nekupujte si sladké šumivé víno, to úplne pokazí chuť mimosy. Odložte víno, alebo šampanské do chladničky a nechajte ho dôkladne vychladiť. Teraz prichádzajú na rad pomaranče. Koľko pomarančov musíte odšťaviť záleží len na Vás a od toho, koľkým ľuďom budete mimosu podávať. Keď budete mať šťavu pripravenú, prelejte ju cez sitko, aby sa v ňom zachytila dužina. Potom šťavu dajte tiež vychladiť. To aby boli obe ingrediencie poriadne vychladené je mimoriadne dôležité, aby mimosa bola osviežujúca a iskrivá, tak, ako má byť. Pomarančovú šťavu a šampanské nalievajte do flautových pohárov na šampanské pomerom 1:1.

Teraz Vám neostáva nič iné len si odpiť. Ak by Vás náhodou zaujímalo, ako sa tvári osoba, čo prvý krát ochutná mimosu, mám pre Vás aj názornú ukážku :)

Na zdravie!