Ako rýchlo mám bežať?

Začali ste behať? Po zime všetci túžime niečo spraviť so svojou postavou a pekné počasie nás vyslovene láka tráviť čas na čerstvom vzduchu, preto je behanie ideálnou jarnou športovou aktivitou.

Ak už máte s behaním nejaké skúsenosti, predpokladám, že by ste tento článok asi teraz nečítali, takže asi s behom len začínate. Po pár behoch Vás napadne, či bežíte dostatočne rýchlo a v hlave Vám začne vŕtať otázka: ako rýchlo by ste mali bežať?

Prvý krát ste možno spravili klasickú chybu, ktorú robia takmer všetci začiatočníci a síce, že ste sa v nadšenom očakávaní rozbehli najrýchlejšie ako viete a po pár sekundách šprintu ste mali jazyk vyplazený niekde na úrovni kolien. Aby ste sa stali dobrým bežcom, nemusíte na začiatku šprintovať. Aj profesionáli šprintujú len na krátke trate. Na začiatok postačí, keď začnete si rýchlou chôdzou, ktorú budete v pravidelných intervaloch prerušovať ľahkým joggingom.

Že sa Vám to nezdá dostatočne náročné? Aj dlhoroční bežci s vynikajúcou kondičkou väčšinou praktizujú jogging, tak sa dajú totiž zabehnúť neporovnateľne dlhšie trate. Čím bude Vaša kondícia lepšia, tým dlhšie vydržíte behať a pochopíte, že behanie nie je o rýchlosti, ale o vytrvalosti. Ak si ale túžite zlepšiť svoj najrýchlejší čas za ktorý ste zabehli 5 kilometrov napríklad, potom jediné, čo Vám ostáva je prerušovať jogging rýchlejšími a dynamickými pasážami. Stačí aj pár sekúnd a uvidíte, že Vám budú pripadať nekonečne dlhé, ako minúty.

Možno sa teraz pýtate, kedy ste na niečo takéto dostatočne pripravení. V prvom rade, mali by ste vedieť bez prerušenia zvládnuť 20 minútový jogging. Ak musíte zvoľniť tempo a musíte sa vydýchať a začnete počas týchto 20 minút kráčať, potom ešte nie je Vaše telo na zvyšovanie rýchlosti pripravené. Počúvajte ho. Vyplatí sa to a predídete prípadným zraneniam.

Pri zlepšovaní sa v akejkoľvek oblasti v živote je dôležité si len o kúsoček posunúť hranice zóny pohodlia, ale dbať na to, aby ste sa napriek tomu ešte stále cítili pohodlne. Ak si každý deň takto posuniete hranice, už o týždeň si uvedomíte, že zvládnete to, čo ste ešte pred pár dňami nezvládli. Malá nápoveda? Ak lapáte po dychu, už bežíte prirýchlo a ste za hranicou svojich možností.

Keď už zvládnete držať konštantné tempo dajme tomu 7 kilometrov za hodinu bez toho, aby ste sa zadýchali, môžete skúsiť veeeeeľmi mierne pridať. Takto si vytrénujete svoju vytrvalosť na úplné maximum. No a v prípade, že máte toto všetko vo svojom zozname odškrtané, môžete prejsť na ďalšiu fázu a tou je budovanie rýchlosti.

Tréneri profesionálov odporúčajú striedať intervaly Vašeho maximálneho tempa, pri ktorom sa nezadýchate s takým, kde už prekračujete hranice svojich možností. Takto sa totiž vyhnete úplnému vyčerpaniu. Je ťažké udávať nejaké konkrétne čísla, nakoľko každý človek je iný. Pre niekoho môže byť interval 3 minúty jogging : 1 minúta beh zvládnuteľný, pre niekoho iného to môže byť masaker. Opäť raz pripomínam, počúvajte svoje telo.

Posledná fáza je šprint. Môžete šprintovať konkrétny úsek medzi 200 a 400 metrov, (nikdy nie viac!), alebo budete šprintovať presne vymedzený čas do 20 sekúnd (opäť, nie dlhšie!). Šprintovacie úseky poprekladajte joggingom, pri ktorom sa Vám Váš dych vráti do normálu.

Nadpis článku je „Ako rýchlo mám bežať?“ a možno ste si všimli, že na túto otázku som Vám stále neodpovedala. Vec sa má tak, že rýchlosť behu je tak vysoko individuálna záležitosť, že to Vám neprezradí naozaj nikto. Pri behaní dbajte na bezpečnosť, aby ste sa nezranili, nepresiľujte sa, ale vždy sa snažte byť o kúsoček lepší, ako ste boli naposledy. Zabehli ste jeden kilometer za 7: 23? Tak sa teraz snažte zabehnúť jeden kilometer za 7:22 :) trochu preháňam, ale verím, že pointu ste pochopili :) Krok za krokom, kilometer za kilometer sa stanete najlepšími verziami samých seba.