Ako si ustrážiť pitný režim a.k.a. nedajte dehydratácii šancu

Koľko vody by sme mali každý deň vypiť? To, že by sme mali byť dostatok čistej vody je jasné aj úplným ignorantom. Ruku na srdce, koľkí z nás to ale robia? A hlavne, koľko litrov je to správne množstvo? Sedliackym rozumom prídeme na to, že keď vyvíjame nejakú fyzickú aktivitu musíme vypiť viac vody, ako keď len sedíme nečinne na zadku. Alebo v lete musíme kvôli prehrievaniu organizmu a kvôli zvýšenému poteniu vypiť viac tekutín, ako v zime. Ako si však vypočítať to základné množstvo, ktoré musí pretiecť Vaším gágorom, aby ste sa každý deň cítili fit a plní energie?

Každý „odborník“ Vám povie iné číslo, ale v zásade platí táto formulka:


Vaša váha v kg x 0,033 = Množstvo vody v litroch, ktoré každý deň musíte vypiť


Keď už máte svoje magické číslo, dôležité je tú vodu do seba aj dostať. A nielen jeden deň v týždni. Každý deň. S týmto som ja mala večný problém. Celý deň sedím pri počítači, píšem články a napriek tomu, že vodu mám stále pri sebe, zabúdam piť. Ak by som mala zosumarizovať svoj pitný režim boli by to dva poháre vody a tri kávy. Na konci dňa som bola scvrknutá ako sušená slivka, malátna, unavená, podráždená a príšerne ma bolela hlava. A pritom viem, že mám piť vodu. Že by to vyriešilo všetky tieto príznaky. Len vždy na to zabúdam. Tak som sa rozhodla si pomôcť jednou aplikáciou. Na tento účel existuje obrovské množstvo aplikácii, stačí si len vybrať. Ja som zvolila aplikáciu Drinking Water.

V tejto aplikácii si nastavíte, koľko pohárov vody chcete každý deň vypiť. Keďže ja používam trojdecový pohár a vyšlo mi, žeby som mala každý deň mala vypiť vzhľadom na svoju váhu 2,4l vody, takže 2,4 / 0,3 = 8 – teda 8 pohárov vody musím vypiť každý deň. Aplikácia Vám bude v pravidelných časových odstupoch pripomínať, že sa máte napiť vody. Dokonca si môžete nastaviť od kedy do kedy chcete, aby Vám prichádzali upozornenia. Keď vstávate o napríklad o ôsmej ráno a chodíte spať o polnoci, je dobré, aby ste tesne pred spaním už nepili, aby ste sa zbytočne nemuseli v noci budiť a chodiť na wc. Keď vypijete pohár vody, v aplikácii klepnete na prázdny pohárik, ktorý sa zaplní a Vy tak budete mať prehľad o tom, koľko ste vypili a koľko pohárov Vás ešte čaká. Malý bonus na záver. Keď vypijete posledný pohár, spustí sa aplauz a ovácie :)

A ako teda vyzerá takéto pitie vody v praxi?

  1. pohár – po osemhodinovom spánku som aj celkom vysmädnutá. Mám z tohto pokusu fakt dobrý pocit. Robím niečo pre seba a pritom to vôbec nie je ťažké. Nechápem, prečo to nerobia všetci. Tak, na zdravie...

  2. pohár – čo? To už zase mám piť? Ale veď vôbec nie som ešte smädná. No čo už, predsavzatie je predsavzatie. Poďme na to.

  3. pohár – tej vody pijem podľa mňa nejako priveľa. Za normálnych okolností by som už teraz mala chuť na niečo sladké, slané, skrátka na nejakú drobnosť, ale nič...vôbec nie som hladná! Začínam sa báť.

  4. pohár – ďalšia notifikácia??? Ale ja naozaj vôbec, ale vôbec nie som smädná. No dobre, nech to už mám za sebou. Dajte sem ten pohár s vodou.

  5. pohár – Bože môj, do čoho som sa to zase namočila? (doslova!) Nikto nepotrebuje piť toľkoto vody... Toľko vody by som nevypila ani na púšti!

  6. pohár – nenávidím čistú vodu. Chodím na záchod cikať tak často, že podľa mňa zajtra budem mať svalovicu na močovom mechúre.

  7. pohár – uf ufff. Ďalšia notifikácia! Už mi tá voda tečie von ušami, ale teraz to predsa nevzdám.

  8. pohár – posledný pohár! A na ex! Tak a dokázala som to! Už len disciplinovane zopakovať celé toto kolečko každý deň :)


Bolo to síce ťažké kvôli tomu, že som vôbec nemala pocit, že som smädná (čo je vlastne dobré, lebo keď človek pociťuje smäd, už je dehydrovaný) a preto som nemala veľmi chuť piť vodu. To je však len subjektívny pocit a zlý návyk, s ktorým treba bojovať. Počas dňa som nemala chuť na všelijaké maškrty, lebo ako sa hovorí, hlad je často prezlečený smäd a u mňa to platí do bodky. Na obed, raňajky a večeru som toho tiež zjedla oveľa menej. A počas dňa ma „prekvapivo“ vôbec nebolela hlava, ani som nebola unavená, práve naopak. Jediná otrava, na ktorú si pri pravidelnom pitnom režime musíte zvyknúť je pomerne frekventovaná návšteva toalety :)

Tak ako? Vyskúšate to aj Vy?