Ktoré farby spoľahlivo uhasia apetít a ktoré naopak povzbudzujú chuť do jedla?

Či si to pripustíte, alebo nie, rozličné vnemy, ktoré spracováva naše podvedomie majú veľký vplyv na viaceré aspekty v našom živote. A chudnutie nie je výnimkou. Snáď neexistuje nikto, kto by poprel fakt, že jeme aj očami a teda okrem najviac dôležitej chuti a vône jedla pripisujeme veľký význam aj tomu, ako jedlo na tanieri pred nami vyzerá.

Je prirodzené, že voči istému sfarbeniu máme odpor a ten nám bráni s chuťou sa zahryznúť do... baklažánu napríklad. Toto je desiatka farieb, ktoré Vám zaručene uhasia apetít, alebo Vašu chuť do jedla naopak povzbudia :)

Šedá

Šedá, alebo sivá farba spoľahlivo odrádza ľudí od obžerstva. Už ste niekedy videli plný tanier sivých potravín, ktorý by vyzeral neuveriteľne chutne? Zaujímavé je, že sivá na stenách reštaurácie tiež nebola hodnotená v prieskumoch ako farba, ktorá by podporovala chuť do jedla. Takže, ak ste majiteľom reštaurácie, ruky preč od šedej!
cakeheadloves.wordpress.com
Čierna

Čierna je v móde večnou klasikou, o tom sa nebudeme sporiť. Dokonca má na šatách zoštíhľujúci efekt, to dámy veľmi dobre vedia. Ale nielen čierne oblečenie pôsobí zoštíhľujúco. Čierne potraviny Vám tiež istým spôsobom garantujú úbytok na váhe, lebo nevyzerajú veľmi lákavo a zároveň sa nám podvedome spájajú so spáleným jedlom. Och, len tak mimochodom, ten čierny hamburger nie je vtip, ale je skutočne súčasťou menu v japonskom Burger Kingu. Tak čo? Dali by ste si, či nie?
theguardian.com

theguardian.com

Hnedá

Ďalšia tmavá farba, ktorá nespôsobuje v ústach potopu zo slín. Hnedá totižto pripomína ľudom, podobne ako čierna jedlo, ktoré sa pripálilo, alebo ešte môže byť druhá varianta – hnedá potravina rovná sa hnilá potravina. Iste, nedá sa to paušalizovať, niektorým ľudom sa pri hnedej automaticky vybaví čerstvo upečený voňavý chlebík, ale na väčšinu gurmánov hnedá vraj pôsobí odpudivo. Ja osobne s týmto ale súhlasiť nemôžem, lebo pri hnedej farbe si hneď predstavím čokoládu a pri pohľade na tento obrázok mám chuť oblízať monitor...
fanpop.com
Fialová

Nedôverčivosť voči fialovej farbe spočíva pravdepodobne v tom, že v gurmánskom svete na ňu v prirodzenej forme až tak často nenarazíme. Fialový je napríklad už spomínaný baklažán, červená kapusta, červená cibuľa...čo si budeme hovoriť, nie sú to práve potraviny, ktoré by spúšťali nezastavitelné slintanie. Jedna vec ma ale trápi. Ktovie prečo ma fialová vôbec neodpudzuje, keď mám pred sebou jahodovú Milku...
newsnews.perfectinter.net
Modrá

Modrá je odjakživa spájaná s pokojom a relaxom. Interiéroví architekti ju odporúčajú vo veľkom využívať v spálňach. Predstavte si, že sa cítite dokonale uvoľnene, ste zrelaxovaný, pokojný. Chcelo by sa Vám práve v takom momente zájsť do „All you can eat“ reštaurácie? Asi nie. Preto sa modrá považuje za skvelú farbu, ktorá potláča apetít.
facweb.cs.depaul.edu
Tyrkysová

Poviete si, že tyrkysová je to isté, čo modrá. Opak je pravdou. Tyrkysová farba je skvelý stimulant, pokiaľ ide o apetít. Ľudia majú túto farbu spojenú so šťastím a bezstarostnosťou. Asi preto, že je to farba mora na tropických plážach. Preto sú miešané drinky a dezerty v tyrkysovej farbe tak populárne.
pimpisplayground.tumblr.com

Zelená

Ak niekto v tvári zozelenie, neberieme to ako symbol zdravia, práve naopak. Je nám jasné, že daný človek je buď chorý, alebo sa necíti dobre. Pri jedle je však zelená paradoxne asi najzdravšou farbou. Zelené smoothie, zelený čaj, šaláty, uhorky, paprika, bylinky... to všetko máme vo svojom podvedomí neodvolateľne spojené so zdravým stravovaním a zdravým životným štýlom.
greenoverdose.com

Žltá

Táto farba robí väčšinu ľudí veľmi šťastnými. Ak keď máte výbornú náladu, je pravdepodobnejšie, že si doprajete aj viac jedla. Preto sa na dovolenkách a počas bláznivej zaľúbenosti najviac priberá :) Žlté potraviny vyzerajú lákavo a priam svojím vzhľadom pozývajú, aby ste sa do nich zahryzli.
freshbaby.com

Oranžová

Oranžová je na tom podobne, ako žltá farba. Tiež povzbudzuje apetít a vyvoláva pocit hladu. Je to teplá, hrejivá farba, ktorá zároveň ľuďom dáva pocit istoty, takže dať si mrkvu, alebo tekvicovú krémovú polievku znie určite ako skvelý nápad :)
nature.berkeley.edu

Červená

A to, že sa v tomto zozname ocitla aj červená farba, určite nikoho neprekvapí. Tento fakt je totiž notoricky známy. Červenú používa na zvýšenie apetítu obrovské množstvo známych spoločností. Za všetky spomeniem Coca Colu, Kit-Kat a McDonald´s (vražedná kombinácia červenej a žltej). Zo všetkých farieb je červená skrátka favoritom, ktorý podvedome povzbudzuje našu chuť do jedla.
pixgood.com

Súhlasíte s týmto článkom? Čo hovoria Vaše skúsenosti? Dávate sa pri jedení ovplyvňovať zrakom, alebo keď ste hladní zošrotujete všetko, čo pred Vás postavia ako kosačka na trávu? Budem rada, keď svoj názor vyjadríte v komentároch pod článkom.