Sú cukry na večer prehreškom proti chudnutiu?

Každý, kto čo i len vzdialene prišiel do kontaktu s chudnutím, diétou, alebo pozná niekoho, kto sa snaží schudnúť, celkom iste prišiel do kontaktu s frázou: „Jesť cukry na večer je hotová pohroma.“ Keď sme boli deti, rodičia nás s touto vetou pravidelne bombardovali, ale oni sa len snažili uchrániť naše zúbky pred zubným kazom. V chudnúcom svete nikto na zdravý chrup ani len nepomyslí a tento výrok nabral celkom iný význam. Skrátka, ak si na večeru dáte svoje obľúbené rizoto, potom nikdy nebudete vyzerať ako modelka. Každý tomu verí, lebo to akosi podvedome dáva zmysel. Ale je to naozaj tak?

V 80. rokoch veda prišla s prevratným objavom, že za obezitu a zvýšený výskyt srdcovo-cievnych ochorení môže tuk. A tak sa začal verejný boj proti tukom. Všetko bolo zrazu bez tuku. Mlieko, jogurty boli bez tuku, najviac sa jedlo chudé mäso a div, že aj oleje sa nezačali vyrábať bez tuku. Potom sa však zistilo, že eskimáci, napriek tomu, že konzumujú veľa rýb s vysokým obsahom tuku, vôbec nepoznajú srdcovo-cievne ochorenia a to najmä kvôli tomu, že sa napchávali rybami s vysokým obsahom tuku.

Tak sa lekári, vedci a dietológovia začali škrabkať po hlave a našli nového vinníka. CUKOR! Za všetko môže cukor. Celá zdravím a chudnutím posadnutá komunita si nadšene pomädlila ruky, lebo zase našli niečo, na čo sa dajú zvaliť všetky naše problémy. A tak sa opäť začalo vyrábať všetko bez cukru. Všetko bolo light, všetko bolo diétne a všetko bolo zdravotne nezávadné. A tu sa vraciame k našej kľúčovej vete, na ktorú natrafíte v rôznych obmenách takmer v každom článku o chudnutí. Cukry v akejkoľvek forme sú na večer nezdravé a Vaše telo ich nedokáže spáliť tak, ako keď ich zjete doobeda. Ja sa ale pýtam, je to pravda?

Tak som sa rozhodla pátrať po nejakom dôkaze, ktorý by ma presvedčil, že je to naozaj tak, alebo tento výrok spadá do kategórie: 100 x omieľaná lož sa stáva pravdou. Výsledok môjho pátrania Vás možno prekvapí.
montrealgazette.com


Takže, odkiaľ výrok „žiadne sacharidy na večer“ pochádza?

Aby sme sa mohli odpichnúť v tejto záležitosti ďalej, je nutné pochopiť, prečo túto zaručenú radu budete počuť od každého „experta“ na chudnutie. Títo experti sú totiž presvedčení, že ak krátko po večeri, kde ste si dopriali sacharidy v akejkoľvek forme pôjdete spať, počas spánku sa metabolizmus spomalí a všetky tie nešťastné cukry sa uložia vo forme tukových vankúšov. Zatiaľ čo kým by ste sacharidy jedli iba do dajme tomu tretej popoludní, telo má ešte dostatok času ich spáliť. Taktiež môžu spomenúť niečo v tom zmysle, že citlivosť inzulínu v noci trochu klesá a tým pádom sa prijatý cukor nepremieňa na energiu, ale rovno sa ukladá ako tuk. Posvieťme si najskôr na ten spomalený nočný metabolizmus. Vyzerá to celkom logicky. Ležíte ako poleno v posteli, veľmi sa nehýbete, len spíte. Telo asi teda nespáli veľa energie, však? Tým pádom je metabolizmus spomalený. Štúdie naozaj ukazujú, že počas prvej polovice spánku sa výdaj energie skutočne znížil približne o 35%. Ale v druhej polovici spánku sa výdaj energie tiež výrazne zvýši kvôli REM fáze. Takže keď sa tieto výkyvy v metabolizme spriemerujú, vyjde nám, že spánkový metabolizmus SMR nie je odlišný od oddychového denného metabolizmu RMR. A ako čerešnička na torte – spánkový metabolizmus signifikantne vzrastie ak ste počas dňa cvičili, čo vedie k rýchlejšej oxidácii tuku počas spánku. Argument, že sacharidy na večeru sú nehoráznym prehreškom a už nikdy v živote ich nespálite môžete teda s čistým svedomím hodiť za hlavu.

Vedci z Izraela sa rozhodli podrobiť skupinu ľudí nasledovnému testu. Vytvorili si experimentálnu a kontrolnú skupinu, pričom obe skupiny konzumovali po dobu šiestich mesiacov nízkokalorickú stravu. Obe skupiny konzumovali rovnaký počet kalórií, proteínov, sacharidov a tukov. Jediné v čom bol rozdiel bola iná distribúcia sacharidov počas dňa. Kontrolná skupina konzumovala sacharidy počas dňa, zatiaľ čo experimentálna skupina jedla 80% sacharidov na večer. Výsledky tohto šesťmesačného experimentu Vás môžu šokovať. Nielenže experimentálna skupina, ktorá väčšinu dennej dávky sacharidov jedla na noc schudla oveľa viac, ale aj bola lepšie naladená, viac spokojná a menej hladná.
viewfromwitsend.wordpress.com


Menej hladná? Tomu sa mi nechce veriť...

Vidíte dobre. Určite ste počuli už niekoho povedať, že viac ako 2-3 hodiny bez sacharidov by neprežil. Ak si dávkujete menšie porcie sacharidov počas celého dňa v podstate si kvapkáte do tela glukózu v miniatúrnych dávkach. Aby sa glukóza odbúrala, nastupuje na scénu inzulín. Nadmerné vylučovanie inzulínu má však za následok väčší pocit hladu, ktorý sa dostaví približne 2-3 hodiny po vylúčení inzulínu. A tu sa dostávate do bludného kruhu, z ktorého sa prakticky nedá vymotať. Preto si väčšina ľudí myslí, že potrebujú sacharidy každé 2-3 hodiny, inak by boli hladní, pričom je to v skutočnosti práve naopak.

Ak konzumujete sacharidy menej často a intervaly medzi jednotlivými dávkami sú dlhšie, potom budete menej hladní. Iste telo si musí najskôr na tento nový systém zvyknúť, čo potvrdzuje aj vyššie spomínaná štúdia. Experimentálna skupina, ktorá vyšla z testu víťazne bola prvý týždeň hladnejšia, ale potom, čo si ich telá navykli na dávkovanie sacharidov hlavne na večer už boli sýtejší a viac spokojní v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Aký je teda verdikt?

Ako pri všetkom v živote, oplatí sa aj v tomto prípade používať sedliacky rozum. Nikto Vám teraz neodporúča zjesť obrovskú čokoládovú tortu pred spaním s tým, že po nej zaručene schudnete. Tento článok skôr berte ako upokojenie, že keď budete mať o ôsmej večer chuť na banán, môžete si ho bez výčitiek dať.