Hypnóza a chudnutie - funguje to?

Zatvorte oči. Predstavte si, ako chuť na nezdravé jedlo sa stále zmenšuje, zmenšuje, až je úplne preč. Predstavte si, že jedávate len to, čo je pre Vás a Vaše telo prospešné. Predstavte si, že hypnóza Vám pomôže schudnúť bez námahy. Otvorte oči, lebo je to naozaj pravda :)

Každý, kto príde prvý krát do kontaktu s vyhlásením, že hypnóza môže pomôcť s celým procesom chudnutia, začne nedôverčivo dvíhať obočie. A potom sa skepticky spýta: „A funguje to?“ Keď sa títo ľudia dozvedia, že naozaj to funguje, oči sa im rozžiaria od vzrušenia a nadšenia.
atms.com.au

Väčšina ľudí, ktorí sa snažia schudnúť si neuvedomujú, že ak k svojmu úsiliu pridajú aj hypnózu, môžu mať oveľa lepšie výsledky a aj si novú váhu dlhšie udržia. Samozrejme, veľa ľudí k hypnóze pristupuje skepticky. Skutočný obraz o tejto technike je deformovaný hollywoodskymi filmami, alebo takzvanou javiskovou hypnózou, ktorá je v mnohých prípadoch hraná a slúži len na pobavenie – niečo ako mágia. Takže ak nepoznáte niekoho, koho hypnoterapeut presvedčil, že si má kúpiť o číslo menšie nohavice, lebo je naozaj chudší, potom asi ťažko uveríte, že by Vám hypnóza mohla pomôcť dosiahnuť vysnívanú váhu.

Hypnóza však je skutočná. A dokonca ju zažívame všetci každý deň. Už sa Vám stalo, že ste šoférovali, ale istý úsek cesty si vôbec nepamätáte? To preto, lebo ste boli v ľahkom hypnotickom tranze (tranz je zmenený stav vedomia, kedy oveľa viac vnímate svoje okolie, ale nereagujete na neho). To isté sa deje aj počas sledovania televízie. Sedíte uvoľnene v kresle, ste ponorení do príbehu, čo sa odohráva na obrazovke a ani si neuvedomujete ako prestanete vnímať svoje okolie.

Predpokladám, že všetci ste počuli o placebo efekte. Placebo sa vždy využíva pri testovaní nových liekov, takže materiálov na študovanie sú celé kopy. Mňa ale najviac zaujal jeden prípad, kedy lekári využili placebo pri pacientoch, ktorým mali operovať koleno pre neznesiteľné bolesti. Jednej skupine koleno skutočne zoperovali a druhú len uspali, rozrezali kožu a zašili. S kolenom nerobili vôbec nič. Zaujímavé je, že obe skupiny pacientov potvrdili ústup bolesti a zlepšenie celkového stavu. Ako je to možné? Druhá skupina pacientov, ktorá reálne operáciu kolena nepodstúpila očakávala zlepšenie zdravotného stavu a ústup bolesti. Títo ľudia boli presvedčení, že operácia je riešenie na ich problém. Operáciu podstúpili – majú predsa na to dôkaz, prebrali sa z narkózy, na kolene majú zašitú ranu – problém sa odstránil. Naše telo odpovedá len na to, čo mu my prikážeme. A prikážeme mu to, čomu veríme. Vedome ho však nevieme tak dobre ovládať.

Chcela by som, aby ste si vyskúšali nasledovné cvičenie:
 • Rozkážte svojmu srdcu, aby bilo rýchlejšie. Tak ako? Ide to? Asi nie, však? :) Skúsme ale druhú vec. Pokúste sa si nasledovnú situáciu predstavovať najživšie, ako dokážete. Naozaj sa zamerajte na to, čo vidíte, čo počujete a čo cítite. Predstavte si, že kráčate domov po tme. Je chladná noc. Je zamračené, fúka vietor a navyše niektoré z pouličných lámp nesvietia. Strasie Vás od zimy. Pridáte do kroku, aby ste boli doma v teple čo najskôr. Potom ale za sebou začujete šuchot. Obzriete sa cez plece, ale nikoho nevidíte. Máte nepríjemný pocit, tak ešte viac zrýchlite. Potom za sebou počujete kroky. Znova sa obzriete, ale nikoho okrem Vás na ulici niet. Celé Vaše telo je ostražité a ako sa adrenalín vyplavuje do krvi, snažíte sa vyhodnotiť situáciu a pripraviť sa na jednu z dvoch reakcií, ktoré sú nám prirodzené v čase ohrozenia. Útok, alebo útek. V strome naľavo od Vás zaregistrujete nejaký pohyb a viac Vám netreba. Rozbehnete sa domov do bezpečia najrýchlejšie, ako vládzete.

  Tak ako? Zvýšil sa Vám trochu tep? Verím, že tí z Vás, ktorí majú lepšiu predstavivosť odpovedali, že áno. Ak sa Vám to nepodarilo, skúste si spomenúť na nočnú moru, ktorú ste niekedy zažili. Ráno ste sa zobudili spotení, zadýchaní a srdce Vám bilo ako o život. Prečo? Veď to nebolo reálne? Celý čas ste ležali v bezpečí, vo svojej posteli. Vášmu mozgu to ale ako reálne pripadalo. Preto vysielal počas tej nočnej mory telu rovnaké signály, ktoré by mu vysielal, keby sa to dialo v reálnom svete.

  Hypnóza pomáha v tom, že hypnoterapeuti veria, že máte k dispozícii všetko na to, aby ste uspeli. A ak tomu uveríte aj Vy, máte vyhrané. Aby to fungovalo, musíte hypnoterapeutovi veriť. Ak si myslíte, že Vás hypnoterapeut môže presvedčiť spraviť niečo, s čím by ste nesúhlasili, môžem Vás upokojiť. Toto sa stať nemôže. Morálny systém každého človeka je tak silný, že ho neporuší ani keď sa nachádza v tranze. Ak máte tomuto faktu problém uveriť a bojíte sa, že by ste vplyvom hypnózy mohli spraviť niečo proti svojej vôli, potom táto cesta nie je určená pre Vás.

  Hypnóza pracuje s faktom, že čo si dokážete predstaviť, to sa aj splní. A vedia to aj profesionálni atléti. Prečo v športe tak často vidíme, že oveľa skúsenejších, alebo športovcov s lepšou kondičkou porážajú súperi, o ktorých by to nikto nepredpokladal? Je to jednoducho o psychike. Počas tenisového zápasu je krásne vidieť, ako funguje psychika hráča. Ak sa mu nedarí na začiatku, už len veľmi ťažko si udrží chladnú hlavu a dokáže zvrátiť nepriaznivý stav. Ak počas chudnutia, alebo diéty myslíte len na to, ako ste hladní, ako by ste si dali nejakú sladkosť a ako si doprajete, keď sa táto diéta skončí, potom sabotujete samých seba. Alebo si stále hovoríte, ako sa Vám nechce ísť cvičiť a ako nevládzete. Ako ste unavení. Netreba sa potom čudovať, že na to, aby ste sa premohli potrebujete obrovskú dávku pevnej vôle.


  Namiesto toho si predstavujte seba v štíhlejšej, zdravšej a spokojnejšej verzii. V hypnotickom tranze sa táto predstava stane nielen predstavou, ale aj presvedčením a preto nebudete mať problém odmietať nezdravé jedlá, alebo presvedčiť seba samého, aby ste si išli zacvičiť. Budete to vnímať ako súčasť svojej novej osobnosti, ktorá sa s obľubou zdravo stravuje a s radosťou chodí cvičiť a neberie zdravý životný štýl ako nutné zlo.

  Máte pre nejaké nezdravé jedlo slabosť? Hypnóza môže vyriešiť aj túto záležitosť. Hypnoterapeuti často používajú symboly, ktoré nám v tranze umožňujú zbaviť sa nezdravých návykov. Môžete napríklad dostať sugesciu, že svoje nezdravé návyky máte naložiť na teplovzdušný balón a potom sledujte, ako letia hore.

  Hypnoterapeut musí identifikovať, kde je Váš problém, ktorý stojí za pribratím a podľa toho Vám ušije hypnózu na mieru. Skrátka, aby riešila Vaše potreby. Hypnotické terapie bývajú ale veľmi nákladné a ak nemáte peniaze nazvyš, môžete vyskúšať hypnotické nahrávky. Jeden z najlepších odborníkov je Paul McKenna a jeho hypnotické nahrávky v angličtine sa dajú nájsť na internete. Musíte si však uvedomiť jednu vec. Tak ako jedna hodina pilatesu Vám nevytvaruje dokonalú postavu , to isté platí pri hypnóze a jej účinkoch na Vaše chudnutie. Ale ak sa každý deň budete venovať hypnóze 15-20 minút, zistíte, že chudnutie Vám ide akosi ľahšie a že nemusíte vedome bojovať s každým pokušením ohľadom nedravého jedla a nemusíte sa prehovárať, aby ste sa zdvihli z kresla a išli si zacvičiť.