Môže pikantné jedlo zrýchliť Váš metabolizmus?


Už dlhé roky je v obehu informácia, že pikantné jedlo pomáha zrýchliť metabolizmus, ale ako sa to stane a na ako dlho po konzumácii ho zrýchli, tieto fakty ostávali zahmlené. Najnovšie výskumy ukázali, že za zrýchlený metabolizmus po zahryznutí sa do chilli papričky má na svedomí kapsaicín. Telo na neho reaguje zvýšenou telesnou teplotou a preto pikantné jedlá sa nenazývajú pálivé pre nič za nič.

Metabolizmus je množstvo energie, alebo kalórií, ktorú telo potrebuje, aby dokázalo počas dňa fungovať. Metabolizmus každého človeka je ovplyvnený jeho telesnou konštrukciou, takže ľudia s väčším množstvom svalstva budú mať rýchlejší metabolizmus, zatiaľ čo ľudia, ktorí v živote ani prstom nepohli budú mať metabolizmus pomalší. Teda človek, ktorý ma viac svalov a Váži podľa váhy úplne rovnako, ako niekto, kto nemá vypestované svaly bude môcť v priebehu dňa skonzumovať viac kalórií.

Logickou úvahou teda vyplýva, že čím viac svalov budeme mať, tým viac energie (či už vo forme jedla, alebo podkožného tuku) spálime. Takže každému je jasné, že bez cvičenia to asi len tak ľahko nepôjde. Avšak, dá sa metabolizmu trochu pomôcť?
womensfitness.co.uk

Kapsaicín a jeho efekt

Kapsaicín je alkaloid, vďaka ktorému je chilli tak pálivé. Okrem jeho zoštíhľujúcich účinkov, kapsaicín riedi krv a zabraňuje jej zrážaniu. V krajinách, kde je konzumácia pikantných pokrmov na dennom poriadku ako napríklad Thajsko sa robil výskum a zistilo sa, že ľudia, ktorí pravidelne jedli pikantné jedlá, trpeli oveľa menej na choroby spôsobené zrážaním krvi.

A ako konkrétne sa to prejaví na váhe?

Tu prichádzame k dôležitému bodu. Ďalší výskum poukázal na fakt, že aby sa po konzumácii pikantného jedla zvýšil metabolizmus o 8% je potrebné zjesť misku chilli papričiek. Čo je ale zaujímavé podobné štúdie ukázali, že rovnaký efekt na metabolizmus má aj čierne korenie a zázvor. Takže na to, aby samotný kapsaicín mal nejaký vplyv na samotné chudnutie, by ste museli zjesť obrovské kvantá chilli. Čo však pikantnému jedlu odoprieť nemôžeme je jeho veľmi užitočná schopnosť dočasne umŕtviť chuťové poháriky a tým potláčať chuť na jedlo. Lebo povedzme si úprimne – zjedli by ste veterník, ktorému bežne neviete odolať, ak by ste vôbec neboli schopní cítiť jeho chuť? No asi nie :)

Takže ak ste sa už tešili, že si dáte jednu chilli papričku denne a budete bez námahy chudnúť, mrzí ma, že som Vás takto sklamala. Avšak ak si strážite príjem kalórií a robí Vám problém potlačiť chuť na rozličné maškrty – dočasné umŕtvenie mlsného jazýčka pomocou chilli Vám môže prísť vhod :)