Je možné schudnúť z tuku na stehnách?

Stehná sú v rebríčku hneď po bruchu a zadku najviac problémovou partiou mnohých ľudí (spravidla žien), kde sa ukladá tuk v podstate okamžite, ako priberú. Ak patríte k tejto skupine ľudí, potom viete, že môžete robiť rozličné výpady, drepy a pritom sa Vám objem stehien nejako zásadne nemení. Akurát sú pevnejšie. Aby ste sa zbavili prebytočného tuku na stehnách, potom sa musíte sústrediť na celkový úbytok váhy. Selektívne chudnutie totiž neexistuje, existuje len selektívne spevňovanie svalstva.

Na spaľovanie tuku sú vhodné cvičenia, pri ktorých si zvýšite srdečný tep a zadýchate sa. Teda rýchla chôdza, beh, skákanie na švihadle, eliptický trenažér, korčuľovanie, plávanie, tenis, tancovanie... možností máte neúrekom, stačí si vybrať takú aktivitu, ktorá Vás baví. Takéto cvičenie, ktoré sa nazýva kardio naštartuje spaľovanie podkožného tuku. Doprajte si 20 minút kardia a potom si zacvičte posilňovacie cviky na stehná. Ak dokážete dodržať tento postup niekoľko týždňov, môžete sa tešiť na výraznú zmenu svojej postavy.

Základ je v strave

Toto sa opakuje stále dookola ako pokazená platňa, ale čím skôr si túto zásadu osvojíte, tým rýchlejšie schudnete. Strava je palivo pre Vaše telo. A aby správne fungovali všetky svaly a orgány musíte im dodať potrebnú energiu. Iste, naše telesné bunky sú tak múdre, že si dokážu vytiahnuť potrebné živiny aj z cheesecake-u, ale dosť sa pri tom natrápia a nenájdu ich tam také množstvo, ako dajme tomu v zeleninovom šaláte. Ak každý deň na strave „ušetríte“ 500 kalórií, schudnete pol kilogramu tuku týždenne. Uprednostnite väčšie porcie zeleniny v kombinácii s bielkovinami vo forme rýb a chudého mäsa a nezabudnite na zdravé tuky v podobe orechov, alebo kokosového, či olivového oleja. Samozrejme, nesmieme zabúdať na sacharidy, ale uprednostnite tmavú ryžu pred bagetami, croissantmi a iným bielym pečivom. Nezabudnite, čím menej kalórii jednotlivé potraviny obsahujú, tým ich môžete zjesť viac. Rozmyslite si, či Vás viac zasýti 100 g jahodovej Milky, ktorá má 570 kalórií, alebo 1700 g čerstvých jahôd, ktoré majú 544 kalórií. Nemusíte byť práve matematický génius, aby ste pochopili, že hladovať pri zdravej strave ozaj nemusíte.

Pri kardio cvičení, posilňovaní svalov na nohách a správnej strave Vám budú centimentre zo stehien ubúdať jedna radosť. Dôležité je si stále posúvať zónu komfortu na nový a náročnejší level. Ak sa Vám pred mesiacom triasli nohy pri desiatich drepoch a dnes ich bez problémov zvládnete, nebojte sa trochu pridať. Z krásy Vám neubudne – iba z tukových zásob ;)