Plateau - keď sa chudnutie zastaví

Väčšina ľudí hľadá bezbolestný spôsob, ako schudnúť. Radi sa necháme presvedčiť na zázračné prístroje, ktoré z nás vytrasú tuk, alebo budú cvičiť za Vás, pričom Vy nebudete musieť pohnúť ani prstom. Ak nepatríte do tejto kategórie, potom možno veríte, že k dokonalej postave snov Vám pomôžu rozličné spaľovače, alebo tabletky na chudnutie. A keď už vyskúšate všetko možné aj nemožné a bez výsledku, až vtedy pochopíte, že chudnúť sa dá len naozaj jedným spôsobom, o ktorom ste celý čas vedeli, ale odkladali ste ho na posledné miesto. Úprava stravy v podobe menšieho množstva prijatých kalórii plus pravidelný pohyb je jediný spoľahlivý a zdraviu prospešný spôsob, ako sa zbaviť kíl navyše.

fitstrengthconditioning.com

Tak ste naskočili na vlak smer sexi postava a zdravý životný štýl. Po čase ste zistili, že centimetre z Vás naozaj ubúdajú, cítite sa lepšie, máte viac energie a zrazu BUM! Chudnutie sa zastavilo, ručička na váhe sa nechce ani za svet posunúť smerom doľava a Vy nechápete prečo. Dámy a páni, stali ste sa obeťou tzv. plateau.

Plateau? Čo to dopekla je?
V našich končinách nemáme pre tento jav nejaké konkrétne pomenovanie, ale plateau pozná skoro každý chudnúci jedinec. Je to akási neviditeľná bariéra, na ktorú telo narazí pri zmene životného štýlu. Nenechajte sa pomýliť – plateau nie je stav, keď cvičíte, cez deň jete šaláty a večer potajomky vyžierate chladničku a presvedčíte aj samých seba, že vo svojej snahe chudnúť nerobíte žiadne chyby. Plateau je stav, keď cvičíte, vzorne sa stravujete a podľa rovnice počet prijatých kalórií mínus počet spálených kalórií by ste mali chudnúť. Lenže nechudnete. Tak čo teda s tým? Viem, ak sa nachádzate v tejto situácii, iste je to pre Vás veľmi frustrujúce.

Ale mám pre Vás dobrú správu. Plateau je prirodzený jav pri chudnutí, ktorý sa dá prekonať, alebo sa mu môžete úplne vyhnúť, ak budete vedieť, ako na to.

Pred plateau
Keď s chudnutím len začínate, kilá z Vás doslova padajú dole jedno za druhým, pretože telo vylučuje glykogén, ktorý funguje ako palivo. Glykogén sa naviaže na vodu a keď ho spaľujete, tak sa voda z tela vylúči v podobe potu, alebo moču. Na jeden gram spáleného glykogénu sa naviažu 4 gramy vody. Takže tie rýchle zhodené kilogramy sú z väčšej časti voda zadržaná v tele. Okrem toho, keď ste vo svete športovania a pohybu nováčikom, Vaše telo sa nemusí až tak namakať, aby začalo spaľovať kalórie a dostalo srdečný tep do zóny spaľovania tukov..

Stagnácia
Po pár úspešných týždňoch si Vaše telo zvykne na nový životný štýl. Nakoľko ste zhodili niekoľko kilogramov, Váš bazálny metabolizmus tiež predstavuje menšie číslo a tým pádom nespaľujete v kľudovom režime toľko kalórií, ako keď ste vážili viac. Čiže schudnúť 1 kg 60 kilogramov vážiacej osobe trvá dlhšie ako niekomu, kto váži 100 kg.

Ako to napraviť?
Ak si naozaj nie ste vedomí žiadnych prehreškov proti zdravému životnému štýlu a ani cvičenie neflákate, potom musí prísť z Vašej strany nová vlna odhodlania. Odvážte sa a vypočítajte si bazálny metabolizmus pre Vašu novú váhu. Je možné, že ste jednoducho jedli viac, ako by ste mali. Pri cvičení buďte duchom prítomní a dbajte na správne prevedenie cvikov. Mne sa raz stalo, že som pri cvičení pozerala zaujímavý film a tak som sa do neho ponorila, že namiesto cvičenia na zemi pred televízorom som ostala len ležať na zemi pred televízorom. Tiež nebude odveci, ak zistíte, na akej úrovni máte srdečný tep počas cvičenia. Aby ste spaľovali tuky, musíte ho udržať na 70-80% maximálnej hladiny. Toto číslo pre Vás vypočítate jednoducho – 220 mínus Váš vek. Ak ste boli zvyknutí skákať na švihadle 10 minút, skáčte 15 minút. Ak Vám pred mesiacom stačila polhodina s Jillian Michaels na prepracovanie sa do kómy, teraz sú už Vaše fyzické limity opäť niekde inde.

Plateau najrýchlejšie prebúrate zmenou. Ak ste zvykli chodiť len behať, pridajte si do svojej cvičebnej rutiny napríklad plávanie. Nenechajte telo zvyknúť si na len jeden druh pohybu, lebo to bude považovať za Váš štandard a chudnutie sa zastaví. To isté platí aj o jedle. Doprajte si jeden deň v týždni cheat day, kedy budete môcť zjesť všetko, na čo máte chuť bez výčitiek. Vaše telo to vyhodnotí ako signál, že nehrozí žiadna doba hladová a nebude si tak energiu ukladať do zásoby na horšie časy v podobe tuku. A ak by úplne všetko zlyhalo sacharidové vlny plateau spoľahlivo prebúrajú a chudnutie sa opätovne naštartuje.

Aby sa plateau už nezopakovalo
Keď sa znova Vaša váha pohla smerom nadol, odporúčam, aby ste spravili všetko preto, aby ste sa nestali znova obeťou plateau. Vážte sa pravidelne každý týždeň a upravujte si svoj kalorický príjem podľa Vašej novej váhy. A meňte svoje cvičebné zvyky. Trik spočíva v tom, nedovoliť svojmu telu, aby sa cítilo pri cvičení pohodlne. Ak budete zakaždým podstupovať nové a nové výzvy, plateau sa Vám oblúkom vyhne.