Insanity - Day 2. Plyometric Cardio Circuit

S veľkými obavami, ale zároveň nadšením som stlačila na notebooku „Play“ a pustila sa do cvičenia. To zase bude... Idem sa totálne zmasakrovať a ešte sa aj na to teším??? Musím byť vyšinutá...

Plyometric Cardio Circuit je intenzívne kardio cvičenie, pri ktorom Vám srdečný tep vyletí až po plafón a potom ten plafón ešte aj prerazí a pokračuje ešte vyššie. Pre porovnanie, môj srdečný tep sa v oddychovom režime (čiže sedím na stoličke a ťukám do klávesnice) sa pohybuje na hodnote 65 – 68 úderov srdca za minútu. Keď som bola v najlepšom (či skôr najhoršom) počas Plyometric Cardio Circuit mi srdce bilo rýchlosťou 177 úderov za minútu! Takže iste chápete, že to nie je žiaden piknik.

V pokynoch, aj počas videa budete neustále upozorňovaní na to, že si máte dávať na seba pozor a Vaše zdravie je prvoradé. Ak ste už počas cvičenia utrpeli nejaké zranenia, musíte vhodnosť tohto programu prekonzultovať s Vaším lekárom. Plyometric Cardio Circuit je zostavené ako HIIT a plus sa tam opakujú rovnaké cviky v niekoľkých sériách v stále vyššom a vyššom tempe.

Môj názor na Plyometric Cardio Circuit:

Program trvá objektívne 42 minút, ale subjektívne mi to pripadalo, že trvá minimálne dve hodiny.

Nasleduje približne 12 minút rozohrievania, ale takého, že na konci si myslíte, že už máte odcvičené. Čo ale nie je pravda...

Potom nasleduje stretching. Ten si vždy užívam, lebo rozohriaté svaly sú oveľa flexibilnejšie a ak patríte do kategórie „bez pomoci si neviem ani zaviazať šnúrky na topánkach“, tak Vás iste poteší, že v tejto fáze sa k nohám dokážete zohnúť.

Po pár minútach stretchingu, ktoré vrátia srdečný tep do normálu nasleduje ešte väčší masaker, ako to, čo sa na začiatku nazývalo „rozohriatím“. Cca 20 minút HIIT. Viacero cvikov sa strieda počas 3 minút a 30 sekúnd, pri ktorých som konečne dokonale pochopila Einsteinovu teóriu relativity. Keď je Vám dobre, čas letí a keď priložíte ruku na horúcu platňu, čas sa neskutočne spomalí. No a pri týchto 3 minútach a 30 sekundách som mala pocit, že celé telo som si priložila na horúcu platňu, nielen ruku. Potom nasledovala 30 sekundová prestávka na vodu, ktorá podľa mňa trvala len 5 sekúnd. Ten Shaun musí mať skrátka pokazené stopky... Mám za sebou len prvú sériu a ledva prepletám nohami.

Znova HIIT. Len vo vyššom tempe. 30 sekundová pauza na vodu. Po 10 minútach mám pocit, že sa u mňa rozvinula schizofrénia v počiatočnom štádiu. 3 minúty si hovorím, že sa na to vykašlem, že nevládzem a 30 sekúnd sa prehováram, aby som to nevzdala a pokračovala napriek vyčerpaniu ďalej.

Ešte mi ostáva 10 minút. Panebože, ako to len prežijem. Tepová frekvencia dosiahla 177 úderov za minútu a tak sa mi zdá, že sa moje srdce zmenilo na nejakého ďatla, ktorý sa chce preďobať z môjho hrudného koša von. Pri 30 sekundovej pauze na vodu zachytím svoj odraz v zrkadle. Hmm...moja tvár nadobudla úplne nový odtieň červenej. Zaujímavé...Som tak vyčerpaná, že by som sa na to najradšej vykašľala, ale hovorím si, že som už za polovicou, takže teraz to nemôžem vzdať. Očami hypnotizujem ubiehajúci čas na obrazovke až je KONEČNE čas na stretching. Hneď sa mu budem venovať, len musím najskôr odpadnúť na zem.

Posledné minúty Plyometric Cardio Circuit patria tzv. Cool Down-u, kedy si znova ponaťahujete rozohriaté svaly a necháte endorfíny, aby Vám zaliali celé vnútro.


Najlepšie to zhrnula moja mama, ktorá ma bezprostredne po cvičení videla. Povedala mi: „Vyzeráš hrozne...“ a ja na to: „Ale cítim sa skvele!“ :)

2 dni za mnou - zostáva ešte 52 dní