Dá sa schudnúť aj zo sladkostí?

Veľa ľudí si povie, že chudnutie nie je žiadna veda. Stačí sa zdravo stravovať a začať sa hýbať. Keby to bolo také jednoduché, neexistovalo by k chudnutiu asi tak milión rozličných prístupov. Nedávno som čítala na cnn.com zaujímavý článok o istom profesorovi Mark Haubovi, ktorý sa rozhodol vyskúšať prinajmenšom netradičnú diétu a schudol cca 13 kilogramov. Poviete si, čo je na tom zvláštne?

Zvláštne je to, že tento profesor z dvoch tretín jedol každé tri hodiny sladké tyčinky, sušienky a to denne doplnil porciou zeleniny, proteínovým nápojom a ešte multivitamínovou tabletkou. Celý fór spočíval v tom, že obmedzil svoj denný kalorický príjem na 1800 kalórií, pričom predtým bol jeho denný kalorický príjem 2600 kalórií.

Zaujímavé je, že napriek konzumácií všetkých tých nezdravých potravín, ktorým sa máme vyhýbať ako čert krížu, Mark bez problémov schudol. A nielen to. Markova hodnota zlého cholesterolu klesla o 20% v porovnaní s obdobím, keď s týmto pokusom len začínal.

A práve v tomto bode sa všetci výživoví poradcovia a lekári začínajú škrabať po hlave. Čo výsledky tohto testu znamenajú? Znamená to, že je profesor Mark Haub zdravší? Napriek nezdravému stravovaniu? Sám Mark Vám na tieto legitímne otázky nevie odpovedať. Ako vraví, nachádza sa niekde v strede. Uvedomuje si, že sladkosťami a polotovarmi nemôžete nahradiť pestrú a kvalitnú stravu, ale dáta po jeho pokuse hovoria opak. A to je na tom to najfrustrujúcejšie. Jediné čím si je Mark istý je, že opäť dostal do pozornosti vplyv počtu skonzumovaných kalórií na priberanie a chudnutie. A teda že z hľadiska úbytku na váhe nezáleží na tom, čo konzumujeme, ale v akom množstve to konzumujeme. Opäť ale prízvukujem, že nezáleží na tom len z hľadiska úbytku na váhe. Z hľadiska zdravia je pestrá strava nenahraditeľná.
myvmc.com


Prečo som sa ale rozhodla potom publikovať tento článok, keď v podstate vôbec nepropaguje zdravý životný štýl? Rozhodla som sa tak z jednoduchého dôvodu. Chcela som Vám dať do pozornosti počítanie kalórií. Množstvo ľudí pri chudnutí zabúda, že aby schudli, je potrebný kalorický deficit. Ale ak aj si dávajú pozor na to, čo zjedia, skonzumované množstvo kalórií strieľajú len tak od oka a vo falošnej nádeji, že určite dnes boli v energetickom mínuse sú potom veľmi prekvapení, keď vôbec nechudnú. Ak ste sa v tomto popise spoznali, pri najbližšom frustrovanom povzdychu popri vážení si spomeňte, že ak nechudnete, nemôže za to čo jete, ale koľko toho jete.